Uluslararası Müzeler Günü Alanya’da kutlanıyor

'Uluslararası Müzeler Günü' Alanya'da da kutlanmaya başladı. Alanya Müze Müdürlüğü tarafından düzenlenen kutlamalar İç Kale'de folklor gösterileriyle başladı. Alanya birincisi olan Parlayüksel İlkokulu folklor ekibinin sunduğu halk oyunlarına turistler de ilgi gösterdi.
Kutlamalar halk oyunları ile başladı.

‘Uluslararası Müzeler Günü’ Alanya’da da kutlanmaya başladı.

Alanya Müze Müdürlüğü tarafından düzenlenen kutlamalar İç Kale’de folklor gösterileriyle başladı. Alanya birincisi olan Parlayüksel İlkokulu folklor ekibinin sunduğu halk oyunlarına turistler de ilgi gösterdi. Kalede başlayan kutlamalar Alanya Arkeoloji Müzesi bahçesinde bulunan el tezgahlarında geleneksel Türk dokumacılığı çalışmalarıyla sürdü.

Geleneksel Türk dokumacılığına yönelik çalışma, Anadolu insanının özellikle kadınların asırlardır duygu ve düşüncelerini halı ve kilim üzerindeki desenlere aktarma geleneğinden yola çıkarak bu geleneği ön plana çıkarmayı hedefliyor.

Etkinlikler boyunca ‘ilmek ilmek duygunu yansıt’ sloganıyla ziyaretçiler tezgahlarda kendi istekleri olan farklı dileklerin temsil edildiği renkleri kullanarak ziyaretçi kilim ve halısını dokuyacak. Etkinlik 30 gün boyunca devam edecek.

Ziyaretçilerden, ‘Bu müzede ne hissediyorsun’ sorusu ile neşe, heyecan, mutluluk, huzur, sevgi, tarih ve gelenek gibi duyguları temsil eden renkli ipleri kullanmaları ve kendi ilmeklerini atmaları istenecek.

Program çerçevesinde Uluslararası Müzeler Komitesi tarafından belirlenen kültürel dokumacılık ve eski oyunlar ön plana çıkarılacağı etkinlikler gerçekleştirilecek.

18 Mayıs’ta Alanya Arkeoloji Müzesi bahçesinde Engelsiz Park ve Yaşam Merkezi ile birlikte geleneksel el sanatlarının ve oyunların yer alacağı etkinlik düzenlenecek.

Saat 21.00’de müzede başlayacak açılış etkinlikleri kapsamında müzik dinletisi sunulacak ve Afsaneh Abbas Azam’a ait resim sergisinin açılışı gerçekleştirilecek. 22 Mayıs’ta saat 11.00’de müzede Nilbanu Engindeniz tarafından ‘Müzede Masallar’ konulu bir program düzenlenecek.