Uluslararası Çocuk Festivali için geri sayım başladı

Alanya’da 15-28 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek olan ‘2. Alanya Uluslararası Çocuk Festivali’nin basın tanıtımı gerçekleştirildi. Festivale 7 ülkeden 150’ye yakın çocuk katılacak.

Alanya Kültür Merkezi’ndeki tanıtıma Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Alanya Belediye Başkan Yardımcısı Ali Yenialp, Alanya Belediye Tiyatro Müdürü Hüseyin Çinal, Alanya İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Er, tiyatro oyuncusu, yönetmen, senarist, yapımcı Nilbanu Engindeniz katıldılar.

Tanıtımda önce konuşan Çinal, festivalin dört ayağının olduğunu söyledi. Çinal, “Birinci ayağı kitap fuarı. Bu alanda 25-30 kadar çocuk kitapevleri yayınları gelecekler. Burada kitaplarını uygun fiyata sergileyecekler. 5 liradan başlayıp 20 liraya kadar kitaplarımız olacak. İndirimlerimiz, çekilişlerimiz olacak.

Aynı zamanda çocuk eğitimiyle ilgili olarak yetişkinlere kitaplar olacak. İkinci ayağımızı tiyatrolar oluşturuyor. Her gün A Salonu’nda tiyatrolarımız olacak. Biz köy okullarına pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Çünkü onlar tiyatro ile çok tanışmıyorlar.

Üçüncü ayağımız B Salonu’nda okulların gösterileri olacak. Dördüncü ayak da çocuk kitapları yazarları burada olacak. Çocuklarla buluşacaklar. Onlara kitaplarını imzalayacaklar” dedi.

“ALANYA’YA YAKIŞAN BİR ETKİNLİK OLACAK”
İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Er de, “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 99’uncu yıl dönümünü hep birlikte kutlayacağız. Böylesine anlamlı bir günde Türkiye’de ve ilçemizde farkındalık oluşturan cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından bütün dünya çocuklarına armağan edilen tek bayramı böylesine güzel bir festivalle taçlandırmak Alanya’nın entellektüel yapısına yakışan bir etkinlik olacak” diye konuştu.

“COŞKUYLA, HEYECANLA KUTLAYACAĞIZ”
Başkan Yücel ise, “Alanya Belediyesi olarak eğitim bizim en büyük önceliğimiz. Eğitim alanında özellikle çocuklarımız için gerçekleştireceğimiz çalışmalarla kentimizin eğitim ve kültür hayatına
önemli bir katkı yapmayı planlıyoruz.

Bizim için en büyük yatırım geleceğimizin mimarı çocuklarımıza yaptığımız yatırımdır. Bu hassasiyetle, öz veriyle çalışmaya devam ediyoruz.

Vatandaşlarımıza ve çocuklarımıza karşı duyduğumuz sevgi, sorumluluk ve hassasiyet ile ‘2. Alanya Uluslararası Çocuk Festivalimizi Alanya Kaymakamlığımız ve Alanya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde ve sponsorların desteğiyle gerçekleştireceğiz.

Düzenleyeceğimiz bu festivalle cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm dünya çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı coşkuyla, heyecanla, eğlenerek, sevinerek hep birlikte coşkuyla kutlayacağız. Festivale 7 ülkeden 150’ye yakın çocuk katılacak” ifadelerini kullandı.