Şehit Emanetleri Sergisi Alanya’da açıldı

Alanya'da 'Şehit Emanetleri Sergisi'nin açılışı gerçekleştirildi.

Alanya’da ‘Şehit Emanetleri Sergisi‘nin açılışı gerçekleştirildi.

Şehit Emanetleri Sergisi Alanya'da açıldı

Şehit Aileleri Birliği ile Alanya Gazeteciler Cemiyeti iş birliğinde gerçekleştirilen ve Alanya Kültür Merkezi’nde (AKM) açılışı gerçekleştirilen sergiye Alanya Kaymakamı Mustafa Harputlu, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Alanya Cumhuriyet Başsavcısı Yasin Emre, Alanya İlçe Emniyet Müdürü Alper Avcı, Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, siyasiler, oda ve dernek başkanları ile çok sayıda davetli katıldı.

Şehit Emanetleri Sergisi Alanya'da açıldı

Saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını yapan AGC eski Başkanı Mehmet Ali Dim, sergide eşyaları bulunan şehitlerin canlarını vatan için feda ettiklerini söyledi. Dim, “Geride onlardan birer küçük parça kaldı. Kiminden gömlek, kiminden üniforma, şapka, künye, kravat, bot kaldı.Sergide hepsinden birer hatıra göreceksiniz. Serginin buraya getirilmesinde katkıları olan Menderes Kılıçaslan’a teşekkür ediyorum” dedi.

Şehit Emanetleri Sergisi Alanya'da açıldı

“AMACIMIZ ŞEHİTLERİMİZİ UNUTTURMAMAK”


Şehit Aileleri Birliği adına konuşan Menderes Kılıçaslan da, “Biz bu faaliyetleri gönüllü olarak yapıyoruz. Buna yaklaşık 8 ay önce başladık. Okulumuzda şehitler köşesi oluşturalım dedik. Bir baktık ki ailelerimizin çok büyük ilgisi var. Bu ilginin sebebi güvendi. Onlara taleplerini sorduğumuzda, ‘Bize şehitlerimizi unutturmayın’ dediler.

Yasin Emre

Sergide 174 şehidin emaneti var. Bu emanetlerin tamamı bizzat ailelerinden alınan kıyafetler. Muhsin Yazıcıoğlu, Turgut Özal, Süleyman Demirel, Mehmet Selim Kiraz’ın kıyafetlerini aldık. Şehitler ve devlet büyükleri dedik. Şehitlerimizi unutmasınlar. Devlet büyüklerinin emaneti gibi görsünler. Bir gün opnlar da devlet büyüğü olabilirler. Amacımız şehitlerimizi unutturmamak. Şu an 18. şehit emanetlerini gerçekleştiriyoruz. Hiçbir şekilde para almıyoruz” diye konuştu.

Adem Murat Yücel

“NE YAPSAK AZ”

Şehitlerin yakınlarının yaptğı konuşmaların ardından konuşan Kaymakam Harputlu ise, “Binlerce yıldır bize bu toprakları vatan yapan şehitlerimizin bir kısmının adını biliyoruz ama sayısız ismini bilmediğimiz şehitlerimiz, kahramanlarımız için ne yapsak azdır. Devletimiz bu konuda olması gereken ihtiyaçları karşılamakta ama bunun ötesinde asıl anlamlı olan bu değerli vatan evlatlarının kutsal emanetlerini bundan sonraki kuşaklara unutmamak, ülkelerine, devletlerine, milletlerine, milletinin değerlerine sahip olmak, birer anı olarak hatırlamaları için böyle bir serginin açılışında bulunmak benim için de çok gurur verici bir şey” ifadelerini kullandı. Harputlu’nun konuşmasının ardından şehit yakınlarına protokol üyeleri tarafından plaketleri takdim edildi. Daha sonra ‘Şehit Emanetleri Sergisi’nin açılışı gerçekleştirilerek ziyarete açıldı.

Mustafa Harputlu
Şehit Emanetleri Sergisi Alanya'da açıldı