Rotary Kulübü Alanya’da film çekecek

Alanya Rotary Kulübü Dönem Başkanı Ayhan Gedikoğlu dünyada çocuk felcinin bitirilmesini kutlamak amacıyla yarın (1 Eylül) Alanya’yı tanıtıcı bir video klip çekeceklerini söyledi.

Rotary Kulübü Dönem Başkanı Ayhan Gedikoğlu dünyada çocuk felcinin bitirilmesini kutlamak amacıyla yarın (1 Eylül) Alanya’yı tanıtıcı bir video klip çekeceklerini söyledi.

Rotary Kulübü Başkanı Ayhan Gedikoğlu, “Rotary dünyada 35 binden fazla kulüp ve 1.2 milyondan fazla üyesi ile dünyanın en büyük sivil toplum örgütüdür. 1988 yılından beri çocuk felci (Polio) ile mücadele etmektedir. UNİCEF’in en büyük mücadele ortağıdır.

Polio’nun aşısının en büyük sponsoru ve uygulayıcısı olan Rotary, bu büyük savaşı kazanmıştır. Şu anda Afganistan’ın Taliban kontrolündeki küçük bir kısmı dışında, çocuk felci (polio) tamamen kontrol altına alınmıştır. Kısmi olarak Suriye’de küçük vakalar görülmüş olup, kontrol altındadır.

24 Ekim Rotary’nin çocuk felci günüdür. Alanya Rotary Kulübümüze, dönem Guvernörümüz Altan Aslan tarafından çocuk felcinin bitirilmesi yönünde yapılmış olan savaşın bir kutlaması şeklinde video filmi hazırlama görevi verildi. Bu video klip ile hem çocuk felci ne dikkat çekilecek hem de Alanyamızın ciddi bir reklamı yapılacak.

Videomuz uluslararası rotaryde gösterime girerek milyonların izlemesi sağlanacak. Video çekimlerimiz, 1 Eylül sabah 08.00-16.30 saatleri arasında olacak. Çekimlerde Antalya kulüplerinden gelenler ve gönüllü dostlarımızla birlikte 100 civarında kişi görev alacak. Ayrıca Alanya’da tatil yapan misafirlerimizi de bazı noktalarda çekimlerin içerisine alacağız. Sonuçta, binlerce insanın videomuza katkıda bulunması sağlanacak.

Alanya Rotary Kulübü olarak, böyle güzel bir görevi yerine getirirken, bize maddi ve manevi destek olan Alanya Belediyemize, Alanya Turistik İşletmeciler Derneği’ne (ALTİD), Alanya Ticaret ve Sanayi Odası’na, Antalya Rotary kulüplerimize, ULUSKY Yamaç Paraşüt şirketimize, Beyaz Prodüksiyon film şirketine, Alanya Yatçılar ve Gezi tekneleri Deniz Yolcu Taşıma Kooperati’fine, Club Sidar Otel’e ve bize plajlarını açan orada destek veren Cleopatra Plajı bölgesi otellerimize ve plajda çalışan emekçilerimize sonsuz teşekkür ederiz.

Umuyoruz ki çocuk felcinin bitirilmesi mutluluğunu yaşarken ve bunu dünya ile paylaşırken, Alanyamızın da tanıtımına bir nebze destek olmanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

ÇOCUK FELCİ HASTALIĞI NEDİR?

Çocuk felci, çocuk felci virüsünün neden olduğu bir enfeksiyon hastalığıdır. Üç farklı tipi olan çocuk felci virüsü, bağırsaklarda çoğalarak, vücudun diğer bölgelerine yayılır ve hafif, nezle benzeri bulgularla başlar. Her 200 vâkâdan bir tanesinde, hastalık etkeni olan virüs omuriliğe geçerek, orada kasların hareketlerini sağlayan sinir hücrelerini tahrip eder. Bu tahribat kalıcı olur. Sinir hücrelerinin yerini yeni hücreler alamadığı için, etkilenen kaslar çalışamaz ve hastalık hayat boyu sürecek felçlere neden olur. Çocuk felci en azından yardımsız yürüyememek demektir.