Ramazan ayı balık halini vurdu

Av yasağına rağmen balık çeşitlerinde azalma olmadığını belirten esnaf, satışların düşük olduğunu söyledi. Her bütçeye uygun balıkların tezgahlarda bulunduğunu ifade eden esnaf, vatandaşları balık haline bekliyor.

Alanya Balık Hali esnafı Ramazan ayının gelmesiyle işlerinin azalmasından şikayetçi. Çeşitlerin bol, fiyatların uygun olduğunu aktaran esnaf, vatandaşlardan balık tüketmelerini istedi. Bazı balık hali esnafının görüşleri şöyle:

Riyad Dinçer
Ramazan ayı geldi. İşlerimiz tamamen kesildi. 10-15 gün bu durum sürer. 15 gün sonra işler düzelir. Fiyatlar uygun. Çupra, levrek 30 lira. Av yasağı başladıktan sonra daha güzel balıklar gelmeye başladı. Bütün Alanya’yı buraya bekliyoruz.

Riyad Dinçer
Riyad Dinçer

Hasan Eroğlu
Ramazan ayında satışlarımız güzel. Davetler oluyor. İnsanlar toplanıp iftarda balık yemek istiyor. Ramazan’ın güzelliği zaten bir arada olmaktır. Birlikte bir sofrayı paylaşmaktır. Balık da buna vesile oluyor. Balık en hafif yiyeceklerden olduğu için doktarlar da iftarda tüketilmesini tavsiye ediyor. Sağlıklı, besin değeri yüksek. Çeşitler güzel. Alanya’dan bol balık çıkıyor. Fiyatlar da ucuz. Başka ürünlerle kıyasladığımız zaman balık gayet ucuz. 10 liradan başlayan balık fiyatları cinsine göre 100 liraya kadar gidiyor.

Hasan Eroğlu
Hasan Eroğlu

Mustafa Çakır
Ramazan ayı geldi fiyatlar ucuzladı. Ramazanın ilk günleri olduğu için davetler de yok. Balıklar iyice ucuzladı. Elimizde kaldı. Balık etten ucuz ama yiyen yok. Balıklar tezgahta duruyor. Müşterileri buraya davet ediyoruz. Fiyatlar pahalanmadı. Lagos, mercan türleri restoranlar tarafından alındığı için fiyatları 5-10 lira arttı. Diğer balıklar uvuz. Kuzu balığının kilosu 40 lira. Çupra, levrek 25-30 lira. Alanya’nın balıkları var. Mevsimine göre balıklar ucuz.

Hasan Baygül
İnsanların ekonomik durumu iyi olmadığı için satışlar pek de düzgün değil. Satışlar gevşek. İlerleyen günlerde daha da iyi olması bekleniyor. Av yasağı olmasına rağmen yine de çeşitler bulunuyor. Balık fiyatları et fiyatlarının yanında ucuz. Fiyatlar 20 liradan 100 liraya kadar değişiyor.