Bakan Albayrak’a sunulan Alanya dosyasında neler var?

MÜSİAD 2018 yılı değerlendirme ve 2019 yılı beklentileri temalı ‘9. Genişletilmiş Başkanlar Toplantısı’ Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın katılımıyla yapıldı.
Berat Albayrak

MÜSİAD 2018 yılı değerlendirme ve 2019 yılı beklentileri temalı ‘9. Genişletilmiş Başkanlar Toplantısı’ Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın katılımıyla yapıldı. Toplantıda MÜSİAD Alanya Şube Başkanı Mustafa Durusoy ve Sektör Kurulu Başkanı Celil Kara tarım sektörüne yönelik hazırladıkları dosyası bakan Albayrak’a sundular.

Müstail Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan’ın ev sahipliğinde yapılan ‘Genişletilmiş Başkanlar Toplantısı’ Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile iş dünyası ve ekonomi uzmanlarının katılımı ile gerçekleştirildi.

Berat Albayrak

Toplantıda Alanya’yı MÜSİAD Alanya Şube Başkanı Mustafa Durusoy ile Sektör Kurulu Başkanı Celil Kara temsil ettiler. Şube Başkanı Mustafa Durusoy ve Celil Kara Alanya’nın ekonomik, ticari ve demografik durumunu özetleyen dosyayı Bakan Berat Albayrak’a teslim ettiler.

Dosyada dikkat çeken en önemli talep orman vasfını yitirmiş arazilerin tarım için kiraya verilmesindeki uygulamalardan birisi olan dikilebilecek meyvelerden ceviz, badem, keçiboynuzu arasında Alanya için hayatı önem taşıyan avokadonun eklenmesi için gereken düzenlemenin yapılması oldu.

Mustafa Durusoy

KREDİ TALEBİNİ DE İLETTİ

Durusoy, muz üretiminde Ziraat Bankası üzerinden çiftçilere verilen kredilerin tekrar kolaylaştırılarak hem oranların düşürülmesi hem de prosedürlerin hafifletilerek sürecin hızlandırılması, hatta sera ürünlerindeki KDV oranının teşvik kapsamına alınması talebini iletti.

Berat Albayrak

ATIL ARAZİLER AVOKADO ORMANINA DÖNÜŞTÜRÜLSÜN

MÜSİAD genişletilmiş başkanlar toplantısında oldukça samimi ortamda sorunları ve çözüm yollarını konuşma fırsatı bulduklarını ifade eden Durusoy, “Sayın bakanımız kendisine sunduğumuz dosyalardaki konular üzerine gerekli incelemenin titizlikle yapılacağını ifade etti.

Umuyoruz ki Alanya’da tarımın (avokado) gelişmesi noktasında Tarım ve Orman Bakanlığı ile yapılacak işbirliği sayesinde atıl vaziyetteki ormanlık alanların avokado ormanına dönüştürülerek ekonomiye daha fazla katkı sağlanması  ve dolayısıyla bir istihdam oluşmasına katkı sağlayabiliriz” dedi.