Çavuşoğlu’ndan yaptırım kararına tepki

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, FBI'ın FETÖ ile ilgili 15 eyalette çalışma başlattığını açıkladı. Bakan Çavuşoğlu, New Jersey eyaletinde tutuklamaların başladığını duyurdu.
Mevlüt Çavuşoğlu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ABD’nin İran yaptırımı konusunda tepki gösterdi. Bakan Çavuşoğlu, “Tek taraflı yaptırımları ve komşularımızla nasıl ilişki kuracağımız konusundaki dayatmaları kabul etmiyoruz” dedi.

ABD’nin İran’dan petrol ithal eden sekiz ülkeye tanınan muafiyeti 2 Mayıs itibariyle kaldıracağını açıklamasına, Türkiye sert tepki verdi.

Twitter hesabından açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “ABD’nin İran’dan petrol ithali yasağına getirilen muafiyetlere son vermesi bölgesel barış ve istikrara hizmet etmeyecek. Tek taraflı yaptırımları ve komşularımızla nasıl ilişki kuracağımız konusundaki dayatmaları kabul etmiyoruz” ifadelerine yer verdi.

ABD, İran’dan petrol ihracatı muafiyetine son verdi. ABD Başkanı Donald Trump, İran’dan petrol ithalatı için aralarında Türkiye’nin de olduğu 8 ülkeye Kasım 2018’de verilen ve süresi 2 Mayıs’ta sona erecek muafiyet süresini uzatmama kararı aldı.