Bu bitki Alanya’nın üçüncü tropikal ürünü olacak

Alanya Ziraat Odası Başkanı Tahir Göktepe, Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü'ne mango fidanı bağışladı. Mango fidanının dikimini Başkan Göktepe ile Tarım ve Orman İlçe Müdürü Mehmet Rüzgar birlikte yaptılar.

Alanya Ziraat Odası Başkanı Tahir Göktepe, Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü’ne mango fidanı bağışladı. Mango fidanının dikimini Başkan Göktepe ile Tarım ve Orman İlçe Müdürü Mehmet Rüzgar birlikte yaptılar.

Fidan dikimi sonrasında konuşan Başkan Göktepe, “Göreve gelmemizden önce ve sonrasında her zaman odamızın bir ailesi, iştiarakçisi olan Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğümüzle her zaman ortaklaşa ve güzel işler yapacağımızı zaten söylemiştik.

İnşallah bundan sonra da çok güzel işlere birlikte imza atacağız. Burada toplanmamızın nedeni öncelikle Alanyalı üreticimizi tropikal bir ürün olan mango ile tanıştırmak.

Tahir Göktepe, Mehmet Rüzgar
Göktepe ve Rüzgar fidan dikimini birlikte yaptılar.

Bu noktada 2 aydır anavatanı Hindistan olan mango fidanını getirmek için çaba sarf ediyorduk. Bu süreçte bizden desteğini hiç esirgemeyen Rüzgar’a çok teşekkür ederim.

Yıllık 6 bin üretici Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kaydolmak için tarım müdürlüğümüzü ziyaret ediyor. İlçe müdürlüğümüzün giriş noktasında bir mango fidanımız olsun, gelen üreticiler ürünü burada görsünler diye tanıtım amaçlı ziraat odası ailesi olarak müdürümüze ve personelin hepsine bir mango fidanı hediye ettik. Zaten beraber Alanya’ya kazandırdığımız bir üründü” dedi.

“ÇOK BAŞARILI İŞLER YAPACAĞIZ”
Rüzgar da, “Ziraat odası bizim bir parçamız. Ortaklaşa işler yapıyoruz. Hitap ettiğimiz nokta üretici. Bu noktada çok başarılı işler yapacağımızdan şüphem yok. Ziraat odamızın daha aktif hale gelmesi noktasında Göktepe çok hızlı bir yol almaya başladı. Biz bundan çok çok memnunuz.

Alanyamız tropikal meyvelerin yetiştirilebileceği en narin yerlerden biri. Dünyada her türlü ürünün yetiştirilebileceği bir atmosfere sahibiz. Muzda örtü altında da belli bir noktaya ulaştık.

Avokadoda da 3 bin 100 dekara kadar çıktık. Üretimimiz ciddi şekilde arttı. Şu an itibariyle 38 bin ağaç olduğunu tahmin ediyoruz. Bundan sonra Alanya’daki üçüncü tropikal ürünün mango olduğunu düşünüyoruz. Göktepe bize temsili olarak bir mango fidanı hediye etti. Ürünlerde çeşitlenme çok önemli” diye konuştu.