Kent Konseyi’nde gündem doğal felaketlerdi

Alanya Kent Konseyi Yürütme Kurulu Aylık Olağan Toplantısı gerçekleştirildi.

Alanya Kent Konseyi Yürütme Kurulu Aylık Olağan Toplantısı gerçekleştirildi.

Nurhan Özcan başkanlığında Alanya Kent Konseyi Yerel Gündem 21 Evi’ndeki toplantıya yönetim kurulu üyeleri katıldı. Toplantı gündeminde Elmalı ve Ordu’da yaşanan sel felaketi görüşüldü. Sel felaketi hakkında açıklama yapan Özcan, “Son günlerde gerek Elmalı, gerek Ordu’da yaşanan sel felaketini kent konseyi olarak üzüntü içinde takip ediyoruz. Öncelikle sel felaketinde zarar gören vatandaşlarımıza büyük geçmiş olsun diyoruz” dedi.

DOĞA AFFETMEZ

“HES ve termik santral projeleri, yeni maden alanları açma girişimleri ve bilinçsiz yapılaşma sonucu yaşanan doğa tahribatının, maalesef insanlığa acı bir şekilde geri dönüşünü izlemekteyiz. Doğa kesinlikle affetmez. Doğanın dengesini bozarak insanlık olarak hiçbir fayda sağlayamayız. Eninde sonunda doğa intikamını alır. Boş bulduğumuz her toprak parçasına betonlaşma yerine daha çok ağaçlandırma yapmalıyız. Yaşam sadece bugünden ibaret değildir. Gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak her vatandaşımızın sorumluluğudur” şeklinde açıklama yapan Özcan, herkesi doğaya sahip çıkmaya davet etti.

Toplantı gündeminin bir diğer konusu ise, 30 Ağustos Zafer Bayramı idi.
30 Ağustos’ da düzenlenecek olan fener alayı hakkında değerlendirme yapıldı ve gerekli yazışmaların yapılması kararlaştırıldı. Ayrıca Kurban Bayramı nedeni ile gerek trafik önlemlerinin alınması, gerek temizlik önlemlerinin alınması hususunda görüşüldü.  Toplantıda turizm sektöründe yaşanan sıkıntılar da değerlendirildi. TÜRSAB Alanya Yöre Temsil Kurulu Başkanı Bilal Korkmaz yaptığı açıklamada, Türkiye’de yaşanan rehber sıkıntısına dikkat çekti. Türkiye’de kokartlı rehber sayısının az olduğunu belirten Korkmaz, her araçta ve her bölgede kokartlı rehber görevlendirmenin imkansız olduğunu vurguladı. Konu ile ilgili çeşitli çözüm önerileri ve planlar hakkında görüşüldü ve gerekli kurumlar ile bağlantıya geçilmesi kararlaştırıldı.