Kenevir ekimine başvuruda Alanyalı üretici şaşırttı

Uçaktan yalıtım malzemesine, kurşun geçirmez çelikten, ilaç ve kozmetik sanayiine kadar çok geniş alanda kullanılan kenevir ekimine Alanyalı üreticiler kayıtsız kaldı.

Kenevir ekimi serbest olan bölgeler arasında yer alan Alanya’da üreticiler kontrollü üretim için hiç başvuru yapmadı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın girişimleriyle 19 ilde kenevir ekimi serbest bırakılmıştı. 19 il arasında yer alan Alanya’da kontrollü kenevir ekimi için hiçbir üretici başvuru yapmadı.

Tarım ve Orman İlçe Müdürü Mehmet Rüzgar, kontrollü kenevir ekimi ile ilgili başvuru almadıklarını söyledi. Müdürlük binasında açıklamalarda bulunan Mehmet Rüzgar, “Kenevirin tarihçesi çok eski. Çin’de 4-5 bin yıl öncesine kadar kenevirle ilgili işlem yapıldığı tespit edilmiş durumda.

Mehmet Rüzgar
Mehmet Rüzgar

Kıyafet, ilaç gibi bulgulara rastlanmış. Anadolu’da özellikle Kanuni Sultan Süleyman döneminde Kastamonu’da kenevir lifinden donanma halatı yapıldığı tespit edilmiş. Kenevirin 19 ilde kontrollü ekimi serbest.

Antalya, Alanya da bu iller içerisinde. Kenevirden 25 binin üzerinde ürün üretildiği biliniyor. Tarımdan tekstile, otomotivden mobilyaya, inşaat malzemelerinden yalıtıma, ilaca kadar çok geniş alanda kullanımı söz konusu.

Kenevirin kontrollü ekimi için Alanya’da kaymakamlığa 1 Ocak-1 Nisan arasında başvurulması gerekiyordu. Şu anda Alanyamızda kenevir ekimi için herhangi bir başvuru alınmadı.

Zaten süre de bitti. Artık önümüzdeki yıllarda kenevir ile ilgili üreticimiz ekim yapmak isterse 1 Ocak’tan başlayarak 1 Nisan’a kadar başvuru yapabilir.

Kenevir ekiminde müdürlüğümüzce sürekli bir kontrol söz konusu. Ekmek isteyen üreticilerimiz olursa gerekli teknik desteği bizden alabilirler. Biz de her türlü konuda yardımcı oluruz” dedi.