Yücel Apaydın: Halk faizlerin altında ezilmekten bıktı

İYİ Parti İlçe Başkanı Yücel Apaydın, hükümetin 2019 bütçesi için aldığı kararları eleştirdi.
Yücel Apaydın

İYİ Parti İlçe Başkanı Yücel Apaydın, hükümetin 2019 bütçesi için aldığı kararları eleştirdi.

Parti binasında açıklamalarda bulunan Yücel Apaydın, “Bütçe bir iktidarın siyasi tercihlerini ortaya koyar. Bütçede alınan kararlar bir siyasi partinin eğilimini gösterir.

2019 bütçe görüşmelerinin sonunda nimetler faize ve israfa ayrılmıştır. Milletimize de bu planlamada faizlerin külfeti kalmıştır. Bütçe görüşmelerinde alınan kararlarda görüyoruz ki iktidarın siyasi tercihi faize ve israfa meyilli olmuştur.

Faiz ödemeleri için ayrılan miktar 117 milyar liradır. Tam 117 milyar lira sadece faiz ödemeleri için ayrılan bütçedir. Demiştik ya bütçe iktidarın tercihlerini belirler diye eğer iktidar tercihlerini halktan yana kullansaydı 117 milyar lirayı 780 bin kişiyi konut sahibi yapmak adına kullanabilirdi.

3.7 milyar lira firmalara yatmayan hastaların garanti bedelini ödeyerek elalemin cebine para koymak yerine çiftçimize mazot ve gübre desteği sağlayıp, mazotu 1,5 liraya düşürelim. Halktan yana tercihini kullansalardı eğer çiftçimizin ekonomisi de, halkın ekonomisi de rahatlardı.

6.2 milyar lira köprü garantisine verileceğine, EYT’lilerin sorunu çözülsün. Köprüden geçene de geçmeyene de yansıyan kısacası faturası halktan kesilen iktidarın tercihleri, 2019’u da zamla karşılamamıza sebep olacaktır.

Ülkemizde para yok değil. Para var ama iktidarın vatandaşa parayı verme isteği vatandaşın refahı işin çalışma arzusu yok.

İktidarın görevi 81 milyona aynı hizmeti vermektir. Vatandaşın refahını düşünmektir. İsraf saltanatı ile günde 2 trilyon tüketenler vatandaştan hallerine şükretmesini bekliyor.

Vatandaş çok şükür şükür etmek nedir biliyor. Ama israflar ve faizler sonucu zamlarla mücadele eden halk faizlerin altında ezilmekten bıktı. İstenildiğinde vatandaşın yanında olunabileceğini unutan iktidar 2019’un bütçesini faizcilerin ödemelerine ayırmıştır.

Birkaç gündür Amerikan askerlerinin Suriye’den çekilmesiyle ilgili haberleri izliyoruz.

Amerikan askerlerinin zaten burnumuzun dibi olan sınırımızda komşumuz olan Suriye’den çekilmesi gerekmekteydi.

ABD askerlerinin burnumuzun dibinde cirit atması kabul edilebilir bir şey değildir. Sınır politikalarımız dış siyasetin karmaşıklığına bırakılacak bir politika değildir.

Türk askeri vatanımızı ve milletimizi koruyacak kudrettedir ve kuvvettedir.

Bu milletin kendisi asker bir millettir” dedi.