Ticari ilişkilerin geliştirilmesinden sorumluyuz

Alanya'da konuşan İsveç Büyükelçisi Annika Molin-Hellgren, Nordik ülkelerinin sadece Alanya'da değil, Tükiye'de ticarete önemli katkılarda bulunduğunu söyledi.
Şahin, Annika Molin-Hellgren' plaket verdi.

Alanya’da konuşan İsveç Büyükelçisi Annika Molin-Hellgren, Nordik ülkelerinin sadece Alanya’da değil, Tükiye’de ticarete önemli katkılarda bulunduğunu söyledi.

Alanya Ticaret ve Sanayi Odası  (ALTSO) tarafından Norveç, Finlandiya, Danimarka ve İsveç büyükelçileri ile odaya kayıtlı olan İskandinav ülkelerinden iş adamları için toplantı organize edildi.

ALTSO Konferans Salonu’ndaki toplantıya İsveç Büyükelçisi Annika Molin-Hellgren, Danimarka Büyükelçisi Svend Olling, Norveç Büyükelçisi Vegard Ellefsen, Finlandiya Büyükelçisi Pekka Voutilainen,  ALTSO Başkanı Mehmet Şahin, fahri konsoloslar, iş adamları ile davetliler katıldı.

Ticari ilişkilerin geliştirilmesinden sorumluyuz

Toplantıda Alanya’nın tanıtım filminin sunulmasının ardından konuşan ALTSO Başkanı Mehmet Şahin, büyükelçilerin Alanya’yı seçtiği için memnuniyet duyduğunu söyledi. Şahin,  “Büyükelçilerle kendi odamda mini bir toplantı yaptık. Bu toplantıda İskandinav ülkeler ile iş birliğini nasıl artırabileceğimizi konuştuk.

Mehmet Şahin
Mehmet Şahin

Kendilerine İskandinav pazarının Alanya için öneminden bahsettim. Bine yakın yabancı sermayeli şirketimiz var.  Bunun 360’ı İskandinav ülkelerinden. Alanya’da 39 bin 500 yabancıya gayrimenkul satışı gerçekleştirdik. Bunun 15 bin 30’u İskandinavlara ait.

Büyükelçilerden Gazipaşa Alanya Havalimanı için destek talep ettik. Büyükelçilerden Türk iş adamlarına haksız şekilde uygulanan Schengen vizelerinin kaldırılması için destek talep ettim.

Buraya gelen iş adamlarına pozitif ayrımcılık yapıyoruz. İskandinav ülkelerinin burada gayrimenkul edinen vatandaşların bizlere sosyal ve kültürel katkıları oldu. Bundan da memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Annika Molin-Hellgren
Annika Molin-Hellgren

“ÇİFTE SORUMLULUĞUMUZ VAR”
İsveç Büyükelçisi Annika Molin-Hellgren, “Burada olmaktan çok memnunuz. 50 yıl önce Alanya’ya gelme imkanı buldum. Ben Alanya’ya geldikten sonra burada çok değişti. Sanırım 1970’lerde Alanya’ya gelen ilk İsveç vatandaşlarından biriyim. O zamandan bu yana çok şey değişti.

Biz Nordik ülkerinin burada öneme sahip olduklarını ve burada şehrin gelişimine katkıda bulunduklarının farkındayım. Burada vatandaşlarımızın sorunları olduklarında fahri konsoloslarla çalıştıkları için kaymakama teşekkür etme fırsatı bulduk.

Ticari ilişkilerin geliştirilmesinden sorumluyuz
Diğer büyükelçilere de plaket verildi.

Nordik ülkeleri sadece Alanya’da değil, Tükiye’de ticarete önemli katkılarda bulundu. Nordik ülkeleri her yıl 4-5 milyar dolar rakamı ifade ediyor. İsveç Büyükelçisi olarak diğer büyükelçilerinin adına da konuşmak gerekirse bizim çifte sorumluluğumuz var.

Ticari ilişkilerin geliştirilmesinden sorumluyuz

Ticari ilişkilerin geliştirilmesinden sorumluyuz. Bunun için gelebileceğimiz en uygun yerlerden biri Alanya. Şahin ile turizm ilişkilerinin geliştirilmesi konusunu da konuştuk. Alanya’ya tekrar geleceğim ama bunun geçmesi için 50 yıl beklemeyeceğim” diye konuştu. Hellgren’in konuşmasının ardından büyükelçilere Başkan Şahin tarafından çeşitli hediyeler verildi.

Ticari ilişkilerin geliştirilmesinden sorumluyuz
Büyükelçilere Türk halısı hediye edildi.
Ticari ilişkilerin geliştirilmesinden sorumluyuz