Güvenlik kamerası görüntülerini paylaşanlar yandı

İçişleri Bakanlığı delil veya kişisel veri niteliğindeki güvenlik kamerası görüntülerini paylaşan kişiler hakkında soruşturma başlatılacağını açıkladı.

İçişleri Bakanlığı delil veya kişisel veri niteliğindeki güvenlik kamerası görüntülerini paylaşan kişiler hakkında soruşturma başlatılacağını açıkladı.

Güvenlik kamerası görüntülerinin basın ve sosyal medyadan kamuoyuyla paylaşılmasının önüne geçmek amacıyla bakanlık, güvenlik kamerası görüntüsü paylaşımı yapan kişiler hakkında soruşturma başlatılacağını duyurdu.

 İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzasıyla 81 il valiliğine gönderilen genelgede suç ve suçlularla mücadele kapsamında güvenlik kameralarının kamu ve özel sektör tarafından etkin kullanıldığı hatırlatılarak, kent güvenlik, yönetim ve plaka tanıma sistemleri, kamu binaları başta olmak üzere apartman, site ve iş yerlerinde güvenlik kameralarıyla 24 saat esasına göre kayıt yapıldığına dikkat çekildi.

Bakanlığa mevzuatla verilen suç ve suçlularla mücadele kamu düzeni genel güvenliği sağlama görevi kapsamında, şehir içi toplu ulaşım araçlarında da güvenlik kameralarının bulunduğu belirtildi.

 

 SUÇ NİTELİĞİNDE OLDUĞU VURGULANDI

 

Genelgede, güvenlik kameraları aracılığıyla kayıt altına alınan, delil veya kişisel veri niteliği taşıyan görüntülerin yayımlanmasının soruşturmanın gizliliğini, suç ve suçlularla mücadeleyi, temel hak ve özgürlükleri, özel hayatın gizliliğini ve kamu düzenini olumsuz etkilediğine, bu görüntülerin yayınlanmasının 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında suç niteliğinde olduğu vurgulandı.