Euro kuru ve İstanbul seçimi emlak satışını vurdu

Yükselen Euro kuru ve haziran ayında İstanbul'da yenilenecek seçim Alanya'daki emlak piyasasını olumsuz etkiledi. Yabancıların tedirgin olduğunu belirten emlakçılar, piyasada oluşan açığı Rusya ve Arap ülkeleri vatandaşlarının tamamladığını açıkladı.

Yükselen Euro kuru ve haziran ayında İstanbul’da yenilenecek seçim Alanya’daki emlak piyasasını olumsuz etkiledi. Yabancıların tedirgin olduğunu belirten emlakçılar, piyasada oluşan açığı Rusya ve Arap ülkeleri vatandaşlarının tamamladığını açıkladı.

Emlakçı Emrah Cezirioğlu, “2019 yılına bir umutla başladık. Turizm sezonunun iyi geçeceği kiralık konut ve kısa dönemli kiralamalardan belli oluyor.

Bununla ilgili hiçbir şüphemiz yok ancak dövizin bu denli hareketli olması sadece yurt dışında yaşayan Türkler yani gurbetçilerimiz için bir avantaj.

İç piyasada kurun çok yüksek olması nedeniyle konut alımı satımı çok düşük ancak bu açığı Ruslar ve Ortadogu pazarı tamamlıyor” dedi.

Emrah Cezirioğlu
Emrah Cezirioğlu

“YABANCILARDA TEDİRGİNLİK VAR”
Emlakçı Ahmet Yanar da, “Şu anda satışlar çok yüksek değil. Euro yüksek olduğu için yerlilere yönelik satış çok düştü. Yabancılar şu an yoğun şekilde emlak satın almıyor.

Suriye, İran, Lübnan, Rusya bölgelerinden alım yapılıyor. Şu anda İstanbul seçimlerinden dolayı piyasada durağanlık var. Yabancıların hepsinde bir tedirginlik var. Satıştan çok bekleme durumu var. Seçimden sonra durumun düzeleceğine inanıyorum” diye konuştu.

Ahmet Yanar
Ahmet Yanar