Artışla beraber bu sıkıntılar giderilecek

Antalya Eczacı Odası Alanya Temsilcisi Okan Ahmet Yılmaz, ilaç fiyatlarında yüzde 26,4 oranında kur güncellemesi yapılmasını değerlendirdi.

Antalya Eczacı Odası Alanya Temsilcisi Okan Ahmet Yılmaz, “İlaç fiyatlarında yeni bir güncelleme yapıldı. 19 Şubat itibarıyla geçerli olacak bu güncellemeyi sayın bakanımız Fahrettin Koca açıkladı.

Bilindiği üzere her yıl şubat ayında İlaç Fiyatlandırma Komisyonu Toplantısı yapılıyor ve bir önceki yılın Euro kuruna göre bir güncelleme yapılıyor. Bu karar alınırken de bir önceki yıl Euro kuru ortalamasınının yüzde 70’i alınarak ilaç fiyatları belirleniyordu.

Geçen yıl için Euro kuru ortalamamız 2.69 TL idi. Bu yıl da yüzde 26.4’lük bir artışla 3 lira 40 kuruşa yükseldi. İlaç sanayisinin yine de beklentisinin altında bir zam gerçekleşti.

Fakat kişisel olarak benim beklentimin çok daha üzerinde gerçekleşmiş bulunmakta. Bilindiği üzere geçen yıl ülkemizde bir ekonomik sıkıntı yaşandı ve yabancı döviz kurlarında yükseliş meydana geldi.

Bunu karşılığında da ilaç fiyatlarında güncelleme yapılmamasından dolayı ilaç sıkıntıları yaşamaya başladık. Son birkaç aydır da bu çok yüksek oranlara çıkmış bulunmaktaydı.

Özellikle ithal ilaçlarda bu sıkıntıları yaşamaktaydık. İnşallah bu artışla beraber bu sıkıntıların giderileceğini umuyorum. Tabiki önümüzdeki yıl ekonomik anlamda bir düzelme olursa ve döviz kurlarında hareketlilik yaşanmazsa, bu artış oranıyla bir süre daha sıkıntısız bir şekilde ilaç temininde zorlanmayacağımızı düşünüyorum. Hastalarımızı da mağdur etmeyeceğimizi, düzgün bir hizmet verebileceğimizi umuyorum.

“İLAÇ SEKTÖRÜNDE DIŞA BAĞIMLIYIZ”
Sektör açısından bakıldığında geçen yıl bir önceki yıl çok büyük daralma oldu. Çünkü sektörümüz dışarıya bağımlı bir sektör. Etken maddeyi Türkiye’de üretemiyoruz. Yerli ilaç firmamız çok fazla yok. İlaç sektöründe dışa bağımlı bir ülke konumundayız.

Bu nedenle ülkede yaşanan ekonomik kriz dünyada yaşanan ekonomik krizlerden çok ciddi etkileniyoruz. Yerli sanayimizi artırmadığımız sürece de bunun çok fazla düzeleceğini düşünmüyorum.

Son birkaç aylık süreçte hastalarımızı mağdur ettiğimiz için biz de çok üzgünüz. Eczacı arkadaşlarımızla da konuştuğumuzda bu üzüntüleri dile getiriyoruz. Hastaların mağduriyeti bizleri de üzüyor. İnşallah bu durumun yapılan bu artışla düzeleceğini umuyorum. Önümüzdeki günlerde, 2019’da yüksek bir Euro döviz kuru artışı olmaz ve sıkıntısız ilaç teminine devam ederiz diye umuyorum” dedi.

“DÜZELECEĞİNİ UMUYORUM”
Bazı ilaçların bulunamadığı hatırlatılan ve artık bunların bulunup bulunamayacağı ile ilgili soruyu cevaplayan Yılmaz, “Bulunabileceğini inşallah umuyoruz. Çünkü aslında Euro ve Dolar’da 3 yıldır artış devam etmekte ve ilaç sektörü yurt dışından getirdiği hammaddeleri Euro ve Dolar ile almasından dolayı üretici firmalar zorlanmaktaydı.

Geçen yıl da Euro kuru çok yüksek olmasına rağmen yüzde 15’lik bir zam oranı açıklandı ve geçen yıl şubat ayından ilaçların bulunmaması gibi problemler ortaya çıkmaya başlamıştı.

Birkaç yabancı firma Türkiye’de üretim yapmaktan vazgeçip buradaki kanallarını kapattı. Son birkaç aydır Türkiye’de yaşanan ekonomik krizden sonra özellikle çok ciddi ilaç sıkıntısı yaşamaya başladık.

İlaçları temin edemiyorduk. Bu zamandan sonra inşallah düzeleceğini umuyorum. 19 Şubat’ta yürürlüğe girecek bu zam. Daha sonrasında bu sıkıntıyı yaşamayacağımızı umuyorum. En azından bu oranda olmayacağını düşünüyorum” diye konuştu.