Alanya başvuru sayısıyla illeri geride bıraktı

Alanya Gençlik Merkezi’nde açılacak ve 5 bin hedefiyle yola çıkılan DENEYAP Teknoloji Atölyeleri’ne 10 bin 455 kişi başvuru yaptı. Türkiye’de ilçe olarak sadece Alanya’da açılan teknoloji atölyelerine başvuru sayısında bir rekora da imza atıldı. Alanya elde ettiği başvuru rakamıyla 12 şehir arasında dördüncü sırada yer aldı.

Alanya Gençlik Merkezi Müdürü Emre Kıldırgıcı, “DENEYAP’ın geleceğin teknoloji yıldızlarını bulmak adına yapılan bir proje olduğunu söyledi.

Kıldırgıcı, “Bu TÜBİTAK, T3 Vakfı, Sanayi Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından organize ediliyor. Alanya’da DENEYAP atölyeleri kurulacak. Bununla ilgili başvurularımızı aldık.

Türkiye’de sadece 12 merkezde açılacak olan bu DENEYAP Atölyeleri ilçe bazında sadece Alanya’da var.

Alanya'da rekor başvuru

BURS VE İŞ GARANTİSİ VAR
Bize konulan hedef Alanya’nın nüfusu baz alındığında 5 bindi. Ankara, İzmir, Konya’ya konulan hedefler daha yüksekti. Biz hedefimizi 10 bin 455 olarak gerçekleştirdik.

Ankara, İzmir ile aynı başvuru sayısına ulaştık. Bu da bizim için önemli bir proje. Alanya’da bununla ilgili gerekli olan ilgi demek ki var. Başvuru yapan 10 bin 455 kişi için 17 Mart’ta sınav olacak.

Sınav yazılı olacak. Matematik, fen bilgisi, algoritma, genel kültürden oluşan yazılı bir sınav olacak. İkinci aşama ise 28 Nisan’da yapılacak olan uygulamalı sınav var. Çocuklarımızın becerilerini görüp ona göre seçilecek olan bir sınav.

Alanya'da rekor başvuru

Burada yetenekli olan çocuklar bulunacak. 10 bin 455 kişi arasında 160 kişinin 3 sene burada uzman eğitimciler tarafından eğitim alması sağlanacak. Amaç geleceğin teknoloji yıldızlarını bulmak.

Daha sonra bu çocuklar üniversitelerde ilgili branşlara gittiği zaman TÜBİTAK bunlara aylık 500 lira burs verecek. Devamında da ASELSAN gibi büyük kurumlarda iş bulma garantisi de veriliyor.

Amaç beyin göçünün önüne geçmek. Belki bu çocuklar üreterek bu ülkenin kaderini değiştirecek. Gelecekte inşallah bu ülkenin ekonomisi bu çocuklarla daha iyi yerlere gelecek.

GELECEĞİN MESLEKLERİNİ ÖĞRENECEKLER
Kurulacak olan DENEYAP Atölyeleri’nde çocuklarımız hafta sonları eğitim alacak. Okulları ile ilgili herhangi bir engel teşkil edecek durum yok. Bu projede gelecekle ilgili meslekler söz konusu.

Siber güvenlik, üretim ve tasarım, mobil uygulama ve programlama, yapay zeka, havacılık ve uzay teknolojileri, robotik kodlama gibi 10 farklı branşta 160 kişi burada eğitim alacak.

İkinci sene uzmanlık alanına göre 2 branşta uzmanlaşacaklar. Devamında üniversiteden sonraya kadar takibi var.