Çorbacı vatandaşlara seslendi

CHP İlçe Başkanı Sefa Çorbacı, yerel seçimlerin iktidara uyarı anlamına geldiğini belirterek,

CHP İlçe Başkanı Sefa Çorbacı, yerel seçimlerin iktidara uyarı anlamına geldiğini belirterek, “Bu seçimde tüm vatandaşlarımızın üzerine düşen bu uyarı görevini getireceğine inanıyoruz” diye konuştu.

Parti binasında açıklamalarda bulunan Sefa Çorbacı, “Yoğun ve bol gündemli bir haftayı geride bırakırken, yoğun ve bol gündemli bir hafataya merhaba dedik.

Bu yoğun gündemden öne çıkanları özetleyecek olursak, birçoğunun halkı direkt olarak ilgilendirmeyen, hatta insanları geren, kutuplaştıran politikalar olduğunu görüyoruz.

Geçtiğimiz hafta başında Fatih Portakal ile başlayan gündem Metin Akpınar ve Müjdat Gezen ile bugüne uzandı. Kendisi gibi düşünmeyen, eleştiren ve düşüncesini dile getiren herkesin yaftalandığı ve adeta hain ilan edildiği bir dönemin henüz başındayız.

Bu baskıların artarak süreceği kanaatindeyiz. ‘Gezi olaylarına katılan eylemcilerin başı kesilsin’ diyen Erkan Tan’a ses çıkarmayan savcıların bu suskunluğunun sebebini bizler biliyoruz.

Sizler de tahmin ediyorsunuzdur. Özellikle yerel seçimle birlikte bu gerginlik politikasını bilerek, isteyerek sürdürücekler. Seçimlerin hemen ardından ise kaptan köşkünde keyif çatanlar, kürek çekenlere ‘Bizler aynı gemideyiz’ diyerek gönül alacaklar.

Yıllardır her seçimde hep aynı taktiği uyguladılar. Ortamı gerdikçe gerip kendilerinden kopmakta olan bir kitleyi milli mesele, bakaa sorunu diyerek bir arada tuttular ama bu seçimde bu taktik maalesef işe yaramayacak. Çünkü bekaa sorunu devlette değil, mutfakta var. Elektrik faturalarındaki kayıp kaçak ve sayaç okuma bedeli, emeklinin asgari ücretini ve dar gelirlinin bekaa sorunudur.

Çocuğunun cebine harçlık koyamayan, üç kuruşluk gelirleriyle üniversitede çocuk okutan anne ve babanın bekaa sorunu vardır. Emeklilikte yaşa takılanların bekaa sorunu vardır. Ektiğinin karşılığını alamayan, en pahalı mazotu, gübreyi kullanıp, ithal ürünlerle rekabete zorlanan çiftçinin bekaa sorunu vardır.

Atanamayan öğretmenin, iş bulamayanların, üniversite mezunlarının, turizm çalışanlarının bekaa sorunu olduğu doğrudur. Akşama kadar kira ve elektrik faturasını dahi çıkaramayan esnafın bekaa sorunu vardır. Özelleşince şeker pancarı elinde kalan çiftçinin, kapıya konulan işçinin bekaa sorunu vardır.

Parti olarak tüm bunları dile getirdik ve getirmeye devam edeceğiz. Eğer CHP emekliye bir maaş ikramiye vaadinde bulunmasaydı bunlar bin lirayı bile vermezdi. Eğer CHP emeklilikte yaşa takılanların sıkıntısını dile getirmeseydi iktidarın haberi dahi olamayacaktı.

Partimiz asgari ücreti belediyelerde 2 bin 200 lira ilan etmeseydi bunlar bin 800 liranın üstüne çıkmayacaktı. Bunun için diyoruz ki herkes için CHP. Dövizdeki artışın ardından gelen zam sağanağı dövizin düşüşüne rağmen devam ediyor.

Seçim öncesi elektrik ve doğal gaza yapılacak olan indirimler seçimlerin hemen ardından bindirim olarak geri dönecek. Buradan halkımıza üstüne basa basa bir kez daha sesleniyorum. Ülkemizin kesinlikle bir bekaa sorunu yoktur. Böyle bir sıkıntı olduğunda hepimiz tek yumruk oluruz.

Binin üzerinde yetmedi silah fabrikalarını satan, o da yetmeyince 25 kuruşa poşet satıp 15 kuruşla Hazine’yi doldurma düşüncesi olan bir iktidar tarafından yönetiyoruz. Önümüzde bir yerel seçim var. Yerel yönetimlerdeki değişim iktidara kendine gel mesajıdır.

İktidar görevine devam eder ancak vatandaştan ciddi bir uyarı almış olur. Bu seçimde tüm vatandaşlarımızın üzerine düşen bu uyarı görevini getireceğine elbette inanıyoruz. İktidardakilerin, ballı kaymaklı ihale alanların, parti içi bayrak sallayanların bekaa sorunu yok ama garibanların, pazara akşam üstü gidenlerin, battaniyeye sarılarak ısınanların var. Onların sefası artık bizlerin cefası olmasın” dedi.