Alanya halkı adına yanıt bekliyoruz

CHP İlçe Başkanı Sefa Çorbacı, seçim öncesi bazı mahallelerde parsele özel yapılan plan değişikliklerinin onaylanmasının manidar olduğunu söyledi.

Parti binasında açıklamalarda bulunan CHP İlçe Başkanı Sefa Çorbacı, “Bugün sizlere pazartesi günü yapılan büyükşehir meclisinde imar ile ilgili bazı konular hakkında Alanya kamuoyuna bilgi vereceğim.

Onaylanan ilk imar planı değişikliği Kargıcak’ta Goldcity’nin kuzeyinde yer alan bir parselle ilgili. Bilindiği üzere Kargıcak imar planında kuzey kısmında yer alan yamaçların tamamında emsal 0.40 olarak uygulanıyor.

Daha anlaşılır bir ifadeyle bir dönümlük bir parselde 400 metrekare yapılaşma hakkı bulunuyor. Onaylanan plan değişikliğinde ise emsal 0.75’e çıkarılıyor.

Başka bir deyişle Kargıcaklı vatandaşlar bir dönüm parsele 400 metrekare yapı yapabiliyorken, sadece bu parsele özel yapılaşma hakkı 750 metrekareye çıkarılıyor. Benzer bir karar da Obagöl Mahallesi’nde alınıyor.

Bir dönümde 900 metrekare olan yapılaşma hakkı sadece bir parsel için bin 600 metrekareye çıkarılıyor. İnşaat alanının parsele özel artırılması kesinlikle doğru bir uygulama değildir. O parselin yanındaki diğer parsel sahipleri bu durumda mağdur edilmektedir.

Kabul edilen imar tadilatıyla Kargıcak ve Oba’daki diğer vatandaşlar mağdur edilmiş, sadece birkaç tane parsel avantaj sağlamış bulunmaktadır. İnşaat alanının artırılması bölgede yapılabilecek daire sayısını artıracak. Daire sayısı artınca o bölgede yaşayan insan nüfusu otomatikman artacaktır.

Ancak nüfus artışına bağlı olarak yol genişlikleri artırılmadığından yeni okul alanları, cami alanları ayrılmadığından zaten eksik olan bu tür sosyal alanlar iyice eksilecektir. Ayrıca alınan bu kararla diğer parseller için emsaller oluşturulacak.

Diğer parsellerde de benzer düzenleme talepleri gelecektir. Bu durumda nüfus artacak, yeniş alanlar, okul alanları, cami alanları ve yol genişlikleri yetersizleştirilecek ve şehrin kalitesi düşecektir.

Bu tip düzenlemelerin parsel ölçeğinde değil, mahalle bütününde yapılması, konut alanlarının yanı sıra okul, cami, park, otopark alanlarının da artırılmalı, yol genişlikleri artırılmalıdır.

Bu şekilde yapılacak düzenlemede tüm vatandaşlar inşaat alanı artışından eşit şekilde faydalanmış olacak ve hakkaniyet sağlanacaktır. Tam da seçim arifesinde parti grubumuzun ret oylarına karşılık parsele özel yapılan bu tip plan değişikliklerinin onaylanması manidardır.

Alanya, Kargıcak ve Oba kamuoyu kendilerinden esirgenen bu hakkın birkaç parsele verilmesinin gerekçesini kendilerinden oy istemeye gelen siyasilere sormalıdır.

Biz de CHP ilçe örgütü olarak yapılan bu imar değişikliklerinin gerekçesini Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne ve Alanya’daki temsilcilerinden Alanya halkı adına öğrenmek istiyoruz ve yanıt bekliyoruz.

Seçime tam 45 gün kaldı. 45 gün sonra hem Antalya Büyükşehir Belediyesi’ni hem de Alanya Belediyesi’ni aldığımız zaman sosyal belediyecilik anlayışını Alanya’ya ve tüm Antalya’ya göstereceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Biz eşit olarak tüm vatandaşlarımıza imar planlarında hakkını savunacağız. Kimseyi kayırmayacağız” dedi.