Yücel’den esnafa sert uyarı!

Bazı esnafı kınadığını belirten Başkan Yücel,

Bazı esnafı kınadığını belirten Başkan Yücel, “3-5 kuruş para kazanacağız diye güzel Alanya’nın adını karalamaya hiç kimsenin hakkı yok. Ne kadar ceza yazılması gerekiyorsa, hatta ruhsatların iptaline gidecek şekilde çalışmalar yapacağız” dedi.

Alanya Belediyesi’nin Mayıs Ayı Olağan Meclis Toplantısı gerçekleştirildi. Mecliste konuşan Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel,  Engelsiz yaşam için Alanya’da tüm çalışmaları ortaya koyduk. 82 projemizin içinde engellilerle ilgili projeler var. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da engellilerin yanında olmaya devam edeceğiz. Anneler Günü’nü kutluyorum” dedi.

“70 MİLYONLUK BÜTÇE AÇIĞI VAR”
Çeşitli komisyonlardan gelen kararların görüşülmesinin ardından dilek ve temenniler bölümünde konuşan CHP Grup Sözcüsü Erkan Demirci, belediyenin tahsilatının tahakkuka oranının yüzde 70 seviyesinde kaldığını söyledi.

Demirci, “Yani biz her 100 liranın 70 lirasını tahakkuk etmişiz. 30 lirasını tahsil edememişiz. Giderimiz ise 339 milyon lira. Gelir ve gider dengesine baktığımız zaman 269 milyon lira gelirimiz, 339 milyon lira da giderimiz olduğu için 2018 yılında 70 milyon liralık bir bütçe açığımız oluşmuş. 2017 yılında 890 bin lira faiz ödemişiz. 2 yıl sonra ödediğimiz faiz oranı 4 milyon 912 bin liraya çıkmış.

“GELİR VE TAHAKKUK TAM OLARAK TUTMAMIŞ”
Her üç liranın bir lirasını Alanya Belediyesi yatırıma ayırmış. Bu pek çok çevre beldiyeye göre başarılı bir rakam. Gönül ister ki yüzde 50’sini yatırıma harcayabilelim.

Borçlarımıza gelince 2016 yılında 266 bin lira olan İller Bankası borcumuz 2018 yılında 14.4 milyon liraya çıkmış. Hiç olmayan diğer banka borçlarımız 2018 yılında 41 milyon liraya çıkmış.

34.5 milyon lira olan bütçe emanetindeki borçlarımız 69.7 milyon liraya çıkmış. 2015 yılında 55 milyon lira olan borcumuz 2018 yılında 146 milyon liraya çıkmış. 2016 yılında 85.6 milyon lira olan alacaklarımız ise 2018 yılında 115 milyon liraya çıkmış.

Tahmin edilen gelir ile tahakkukları tam tutturamamışız. Bu nedenle bütçenin biraz daha gerçekçi olarak hazırlanması gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

YÜCEL: EN BÜYÜK YATIRIM BÜTÇESİ BİZDE
Yücel de, “Antalya’da nüfus ve bütçe olarak bizden büyük belediyeler var ama il içerisinde yatırım bütçesi en büyük olan belediye Alanya Belediyesi’dir. 70-80 milyon lira alacaktan yapılandırmayla 40 milyon gibi bir açık çıkıyor.

“ÇIĞIRTKANLIK AYYUKA ÇIKMIŞ DURUMDA”
İYİ Parti Grup Sözcüsü Hacı Mevlüt Zavlak da, “Sezonun hemen başında olmamıza rağmen bizleri endişelendiren ve tedbir alınması gerektiğine inandığımız bazı hususlar var.

Birincisi çarşı merkezindeki esnafın bir kısmının çığırtkanlığı ayyuka çıkarmış olmasıdır. Burada zabıtaların çalıştıklarını, denetim yaptıklarını görüyorum ama maalesef ya yapılan denetimler yetersiz ya da caydırıcı tedbirler yeterli değil ki esnafın bu huyundan vazgeçmediğini görüyoruz.

Özelikle Atatürk Caddesi’nin altında kalan bölümde bayanların rahatsız edildiğini görüyorum. Bu konuda tedbir alınması gerektiğini görüyoruz.

“HAKSIZ REKABET YARATILIYOR”
Etiket uygulamasına esnafın bazıları uyuyor bazıları uymuyor. Bir de aldatıcı ve haksız rekabet yaratan bir etiket uygulaması var. Büyük etiketlerle müştreri haksız bir şekilde yönlendiriliyor. Bu konuda denetimlerin sıklaştırılmasını talep edeceğiz.

“SES KİRLİLİĞİ VAR”
Müzik yayını yapan esnafın desibel sınırına uyguduğunu düşünmüyorum. Evim Oba Mahallesi’nde eski stadyumun arkasında. 10 gündür müzik sesi evime kadar gelmeye başladı. Ses merkezden geliyor. Bu konuda denetim yapılması gerektiğine inanıyoruz. Teknelerde de müzik ile ilgili ses kirliliği var” ifadelerini kullandı.

“HERKES CEZASINI O TARİHTE ÖDEYECEK”
Başkan Yücel de, “Bu hafta cuma günü tüm esnaf odaları ve Esnaf Komisyonu ve benim de katılacağım toplantıda son noktaları koyacağız. Son 1 aydır gerek kolluk kuvvetleri ve bizim ekiplerimizle gece uygulamalarına başladık.

Esnaf olarak kendimizi düzeltmeliyiz. Ahilik kurallarının dışına çıktığımız zaman sonuçlar bu hale geliyor. Bazı esnaf arkadaşlarımızı buradan kınıyorum. Bu toplumun huzurunu bozmaya hiç kimsenin hakkı yok.

3-5 kuruş para kazanacağız diye güzel Alanya’nın adını karalamaya hiç kimsenin hakkı yok. Bu işlerden caydırıcı ne yapılması gerekiyorsa, ne kadar ceza yazılması gerekiyorsa, hatta ve hatta ruhsatları bile iptal edilebilecek şekilde kanunlar, hukuk kuralları içerisinde açıklarını bulabilirsem bile bunların iptaline gidecek şekilde bunların üzerine bastıra bastıra yapacağız.

Kimsenin bunda hakkı yok. Nasıl geçen dönemlerde bunu yaptıysak, kapısına, bacasına, penceresine bu iş yeri bu yüzden kapandı yazdıysak bundan sonra aynısını yapacağız.

Bunu ilerleyen zaman içinde göreceksiniz. Dükkan kapatma ve buna benzer uygulamalarda ceza işlem tarihi ne zamansa o zaman dilimi içerisinde cezasını ödeyecek.

Sezonun ortasında ise ortasında. Kışın ise kışın. Yazın ben idari mahkeme kararı alayım, kışın cezamı çekeyim derse bu olmaz. Herkes hak ettiğini yaşayacak. Kimsenin bu memleketin düzenini, huzurunu bozmaya hakkı yok. Burada herkes kurallara uyacak” dedi.