Başarı kişide değil ekipte

Alanya Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü tarafından
Rıza Akif Aktuğ

Alanya Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü tarafından “Bir Şey Olmak Mı?  Bir Şey Yapmak Mı?” konulu eğitim gerçekleştirildi.

Alanya Kültür Merkezi’nde (AKM) Eğitmen Dr. Rıza Akif Aktuğ tarafından verilen eğitime belediye personeli ile çok sayıda kişi katıldı. Eğitimde konuşan Aktuğ, insanların beklentisi ile ilgilendiğinizde ayrışıyorsunuz. Aktuğ, polis olarak görev yaptığı yıllarda yaşadıklarını anlatarak keyifli bir sunum gerçekleştirdi.

Alanya’da yaşanan bir cinayeti anlatarak başladığı eğitimde konuşan Aktuğ, “Antalya’da bir diş hekimi öldürülmüş bulunuyor. Ortada delil yok. Ailesine sorduk. Aileye kızınıza zarar verecek kim var denildiğinde yok diyor. Birisini alıp getirdiler.

Bir saat geçmeden olay çözüldü. Ertesi gün aileye gösterdik. Hiçbiri dedi. İkinci gün yine cüzdan geldi. Üçüncü, dördüncü gün yine cüzdan geldi. 17 ayrı yankesicilik olayını aydınlattık ama cinayeti çözemedik. Bir tanık göster, ifadeni alalım, sen de git ben de gideyim dedi. Adamı mahkemeye sevk edecektik ama adam firar etti.

Başarı kişide değil ekipte
Eğitim AKM’de düzenlendi.

Başarı ekiptedir, kişide değil. Firar eden kişiyi Manisa’da yakaladılar. Mahkemeye çıkardılar. Mahkemede de konuşmadı. Sonra bu kişi cezaevinde intihar etti. 2 ay sonra gerçek faiilleri bulduk. Daha önce sürekli cüzdan getiren kişiye sorduğumuzda bize, “Hep hırsızlıktan içeri giriyorum. Hep pis işleri bize yaptırıyorlar. Bir de cinayet işleyenler Hilton koğuşuna gidiyorlar. Onlar hiçbir şeye karışmıyor” dedi. İnsanlar statü için neler neler yapıyor.

“SUÇ KORKUSU VAR”

Toplumun yüzde 5’i suç işliyor. Antalya’da bir yılda cinayet sayısı 50’yi geçmedi. Ama nasıl oluyor ki bin 500-3 bin cinayet olduğunu söylüyor. Bunun adına cinayet korkusu diyoruz.

Suç korkusu var. İnsanlar buna inanıyor. Bununla da mücadele etmek lazım. Mahallede bir hırsızlık olayı oluyor. Sonra mahallede girilmedik olay kalmadı oluyor. Sonra da şehirde girilmedik ev kalmadı oluyor. Oysa gerçek olay sadece iki.

“İNSANLARI İYİ DİNLEMEK LAZIM”

Herkeste senin bilmediğin bir şey vardır. Bunun için insanları iyi dinlemek lazım. 155’i kullanma şöyle oluyor. ‘Evladım benim torun yeni konuşmaya başladı. Bir alo der misiniz’ “Abi bugün Çukur kaçta başlıyor” diyor.

155’i arıyor. “Abi hırsızı yakaladım. Çabuk ekip gönderin” diyor. Polis “Nerdesiniz” diyor. Arayan, “Ben buraya yeni taşındım. Bilmiyorum” diyor. Bu kez de hırsıza burasının neresi olduğunu soruyor. Hırsız da bilmediğini söyleyince, “Bilmediğin yere niye girdin” diye hırsızı dövmeye başlıyor” diye konuştu.