Başaran: Toplu sünnetten kaçının

ALKÜ EAH Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. İsmail Başaran, erkek çocuklarının 1 ila 5 yaş arasında sünnet edilmesinin daha doğru olacağını söyledi.
ALKÜ EAH'ta 6 ay içinde 600 sünnet hizmeti verildi.

ALKÜ EAH Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. İsmail Başaran, sünnet konusunda vatandaşları uyardı.

 

Başaran: Toplu sünnetten kaçının

Okulların yaz tatiline girmesiyle birlikte sünnet işlemlerinde de bir artış yaşandı. ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi (EAH) son  6 ay içinde 600 civarında  hastaya  sünnet  hizmeti verdi.  Peki sünnet için en uygun yaş aralığı nedir, sünneti kimler yapmalıdır, hangi koşullarda sünnet yapılmalıdır, ebeveynlerin dikkat etmesi gereken hususlar nelerdir? Sünnet hakkında en çok merak edilen soruları Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. İsmail Başaran yanıtladı.

İsmail Başaran
İsmail Başaran

“EN UYGUN YAŞ ARALIĞI 1 YAŞ ÖNCESİ VE 5 YAŞ SONRASI”

Op. Dr. Başaran, ebeveynleri  sünnet  konusunda  uyararak en  uygun yaş aralığının  1 yaş öncesi ve  5 yaş sonrası  olduğunu dile getirdi. Başaran, “Bugüne kadar yapılan araştırmalar bizlere 1 ila 5 yaş arasında yapılan sünnetlerin kekemelik, altını ıslatma, gece korkuları, otizme  kadar  giden birçok psikolojik komplikasyonlara (hastalığın doğuracağı yan etki) neden olabileceğini gösterdi. Çocuğunuzun tıbbi bir sorunu veya rahatsızlığı yoksa 1 ila 5 yaş arasında yapılan sünneti bir uzman olarak önermemekteyim.

 “ERKEK ÇOCUKLARIN HAYATINDAKİ İLK OPERASYON SÜNNET” 

Erkek çocuklarımızın hem dini hem de kültürel açıdan ilk geçirdiği operasyon genelde sünnet oluyor.  Bu yüzden çocuklarımızın hayatlarında  geçirebileceği en önemli  operasyonlardan birisi de sünnettir.  Sünnet, bir uzman tarafından ameliyathane şartlarında yapılmazsa ileride  büyük travmalara neden olabiliyor. Bizler hastane olarak son 6 ay içinde 600 hastaya sünnet hizmeti verdik.  1 yıl içinde bu rakamın bin olacağını düşünmekteyiz.

Başaran: Toplu sünnetten kaçının

“TOPLU SÜNNET HASTALIĞA DAVETİYE ÇIKARIYOR”

Yavrularımızı teslim ederken sünneti yapanın kişinin işinin ehli olduğuna, uygun şartlarda yapıp yapmadığına ebeveynler olarak  dikkat etmemiz  gerekiyor. Uygun şartlarda yapılmayan sünnetlerde uygun kesim ve dikim olmayabiliyor. Uygunsuz yapılan her sünnet enfeksiyona davetiye  çıkarıyor. Yasal olarak da suç teşkil eden koter denilen cihazla yakılarak yapılan sünnetlerden ebeveynlerin kesinlikle  kaçınması gerekiyor. Yakılarak kesme işlemi  çocuğun pipisi üzerinde  sinir hasarına,   yapısında bozukluğa neden olmakta ileride  büyük sorunlar yaşamasına neden  oluyor.  Sokaklarda ve uygunsuz ortamlarda yapılan toplu sünnetler hastalığa davetiye  çıkarıyor. Sünnet cerrahi bir işlem olup, uygun şartlarda ve hijyenik ortamlarda ilgili uzman kişiler tarafından yapılması gerekir. Çocuğunuzun ileride büyük sorunlarla  karşılaşmasını istemiyorsanız  onları  uzman hekimlerin ellerine emanet ediniz.

“SÜNNETİN MASRAFLARI DEVLETTEN”

Aileler çocuklarını güvenle hiçbir ücret ödemeden çocuk cerrahisi ve üroloji uzman  hekimlerine sünnet ettirebilir. Bakanlığımız sünnet işlemini ödeme kapsamına alarak ebeveynlere maddi bir küfret getirmemektedir.  En uygun şartlarda en  uygun hizmeti alarak gönül rahatlığıyla  hastanemizde çocuklarını  sünnet ettirebilirler“ dedi.

“GÖNÜL RAHATLIĞIYLA TESLİM EDEBİLİRLER”

Hastane Başhekimi Prof. Dr. Bülent Adil Taşbaş ise, yaz döneminin gelmesiyle birlikte ailelerde sünnet telaşının başladığına dikkati çekti. Taşbaş, “Ebeveynlerimiz gönül rahatlığıyla işin ehli olan uzmanlarımıza çocuklarını teslim edebilirler. En güvenilir en uygun şartlarda çocuklarımız hastanemizde sünnet oluyor“ diye konuştu.