Atatürk Çanakkale’de siperi gezdirirken ölümden dönmüş!

Atatürk'ün Çanakkale Savaşı'ndaki en bilinen fotoğrafını çeken ve 1915 yılında savaş sırasında cepheyi ziyaret eden Albay Haydar Alganer'in anılarına göre,  Mustafa Kemal Atatürk siperde  dolaşırken ölümden dönmüş.
Alganer'in çektiği fotoğraf Atatürk'ün Çanakkale Savaşı'nda en bilinen fotoğrafı olma özelliği taşıyor.

Atatürk’ün Çanakkale Savaşı’ndaki en bilinen fotoğrafını çeken ve 1915 yılında savaş sırasında cepheyi ziyaret eden Albay Haydar Alganer’in anılarına göre,  Mustafa Kemal Atatürk siperde  dolaşırken ölümden dönmüş.

Savaş sırasında kendisine isabet eden bir şarapnel parçasından Atatürk’ün cebindeki saat sayesinde kurtulduğu biliniyordu ancak Mustafa Kemal Paşa başka bir şekilde de ölümden dönmüş.

Ansızın cepheyi ziyaret eden Albay Haydar Alganer ile Atatürk siperde dolaşırlarken ikilinin ayrıldıkları noktaya top mermisi isabet etmiş.

Albay Haydar Alganer’in hatıra defterine göre olay şöyle yaşanmış:
“Bugün 4 Haziran 1915. Mustafa Kemal’i Arıburnu’nda kazandığı parlak zaferden dolayı tebrik etmek hem de cepheyi görmek için karargaha gittim.

Çadırın içinde sarılıp öpüştük. “Gel sana siperleri gezdireyim” dedi. Siperler sakindi. Sadece ara sıra uzakta topçu düellosu oluyordu. Yanında yaveri, emireri ve çok sevdiği av köpeği vardı.

Arıburnu siperlerini gezdirirken bir mazgaldan düşmanı kovaladıkları sahayı gösterdi. Bu sırada yanımdan hiç ayırmadığım fotoğraf makinemi çıkartıp, “Müsaade edin bir resminizi çekeyim” dedim.

“Peki” dedi. Resmi yeni çekmiştim ki az önce ayrıldığımız siperde bir mermi infilak etti. Mazgalda olmasak yaralanabilir, belki de ölürdük.”