Alanya’da sanayi sitesini büyütmeliyiz

ALSİAD Alanya Şubesi, MÜSİAD Alanya Şubesini ziyaret etti. Ziyarette Alanya’da OSB ve TOSİ yapılması yönünde görüş alışverişinde bulunuldu.

ALSİAD Alanya Şubesi, MÜSİAD Alanya Şubesini ziyaret etti. Ziyarette Alanya’da OSB ve TOSİ yapılması yönünde görüş alışverişinde bulunuldu.

Alanya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ALSİAD) Başkanı Akın Tabaklar ile yönetim kurulu üyeleri kısa süre önce resmi açılışını yapan Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Alanya Şubesi’ne hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Alanya’da sanayi sitesini büyütmeliyiz

MÜSİAD Alanya Şube Başkanı Mustafa Durusoy ve yönetim kurulu üyeleri tarafından karşılan ALSİAD yönetimine nazik ziyaretleri için teşekkür edildi.

Toplantıda konuşan ALSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Köse, “Alanya’da sanayi sitesinin büyümesini sağlamamız gerekiyor. Alanya’da 6 aylık bir turizm var tarım ve inşaat var buna sanayiyi de eklememiz gerekiyor.

Alanya’da sanayi sitesini büyütmeliyiz

Bacasız sanayi olarak nitelendirebileceğimiz mobilya var. Gittikçe marka olan firmalar sayesinde Alanya ismi mobilya sektöründe de ön plana çıkacaktır” dedi.

Mobilya sektörünün öncü firmalarında Celil Mobilya sahibi Celil Kara ise MÜSİAD’ın TOSİ yapılanmasının Alanya’ya getirilmesi konusunda çalışmalar olduğunu dile getirdi.

MÜSİAD Alanya Şube Başkanı Mustafa Durusoy ise ALSİAD üyelerine TOSİ hakkın bilgi verdi. MÜSİAD EXPO Fuarında Sanayi ve Teknoloji Bakanı ile Cumhurbaşkanı’na TOSİ konusunda bir sunum yapıldığını ve projenin beğenildiğine dikkat çeken Durusoy, “Mevcut bir organize sanayi veya müstakil bir alanda Toplu Sanayi İdaresi (TOSİ) oluşturup gelişmek isteyen ve bu potansiyeli kendinde gören firmaları bir aaraya toplayarak onlara 500 ile 2100 metrekarelik bir alanda 15 ile 50 personel arasında işçi çalıştıran küçük sanayilere sıkışan firmaların önünü açmak.

Üreten Türkiye’nin yanında helal kazancın yanında ahlak ve maneviyatı önceliği haline getiren ekonomi platformu. Türkiye’de aksayan alanlar var. Üretim deniyor ancak üretmemiz gerektiği sloganın ötesine geçmiyor.

MÜSİAD şu an bunu fiiliyata geçirmekte. Ülkemizin cari açık verdiği alanlarda ciddi firmalarımız var. Savunma sanayinde üretim yapan, perakende sektöründe üretim ve pazarlama ağı oluşturan üyelerimiz var” diye konuştu.

“SANAYİ EKONOMİYİ CANLANDIRIR”

Turizm ile birlikte sanayileşmenin önemine dikkat çeken ALSİAD Başkanı Akın Tabaklar, “Antalya bizim yaşadığımız ekonomik sıkıntıyı yaşamadı. Çünkü hem turizm hem de sanayi var.

Turizmden sıkıntı çekerken sanayi kısmı piyasanın bir nebze piyasanın hareketlenmesine neden oldu” diyerek sanayileşmenin önemine dikkat çekti. 

Tabaklar, “Bu yıl turizmin çok daha iyi olacağına inanıyorum. Turizm bakanımızda gelen turistlerin daha çok döviz bırakmasına yönelik çalışmaları var bizce doğru bir yaklaşım” dedi.