ALKÜ’de İş Sağlığı ve Güvenliği programına başvurular başladı

ALKÜ’de İş Sağlığı ve Güvenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programı’na kayıt olmak isteyen adaylar için başvurular 19 Aralık’ta başlıyor.


ALKÜ’de İş Sağlığı ve Güvenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programı’na kayıt olmak isteyen adaylar için başvurular 19 Aralık’ta başlıyor.  

Son yılların popüler meslekleri arasında yerini alan İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanlığı programlarına yoğun ilgidevam ediyor. Alanya ve yakın çevre ilçe ve illerden gelen yoğun talepler üzerine Alanyalıların sesine kulak veren ALKÜ, yapılan çalışmaların ardından İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı olmak isteyenler için İş Sağlığı ve Güvenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programı’na başvuruları almaya başladı.

İş Sağlığı ve Güvenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programı’na başvuru yapacak adaylar için Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi (ALES) ve Yabancı Dil Sınavı (YDS) puan türünde bir belge istenmiyor. 

Başvurulara ilişkin Fen Bilimleri Enstitüsü’nden yapılan açıklamada ise şu bilgilere yer verildi: “Adaylar üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren fakültelerinden lisans derecesine sahip olmalıdırlar.

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nın ve yasaya bağlı çıkarılan yönetmeliklerde belirtilen lisans mezunları yüksek lisans programını başarı ile tamamlamaları halinde B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavına direkt olarak girmeye hak kazanmaktadırlar.

Eğitim katkı payı 7200TL (1 Kredi başına ücret=240TL) olarak belirlenmiştir. Ödemeler 2(İki) eşit taksit halinde güz ve bahar dönemleri başında yapılacaktır.

İş Sağlığı ve Güvenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programı’nı tamamlama süresi,derslerin verildiği dönemden başlamak üzere, her dönem için kayıt yaptırıp yaptırmadığına bakılmaksızın en az iki yarıyıl, en çok üç yarıyıldır”.

Ayrıca, İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı İşletme Mühendisliği Tezli Yüksek Lisans Programı, Matematik ve Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı Fen Bilgisi Eğitimi Tezli Yüksek Lisans programı ve Matematik ve Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı Matematik Eğitimi Tezli Yüksek Lisans programına başvurular yine aynı tarihte başlıyor.

İş Sağlığı ve Güvenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programı ve diğer yüksek lisans programlarına ilişkin detaylı bilgilere ise https://fbe.alanya.edu.tr/ web sitesi üzerinden ulaşılabilir. Ayrıca programa kayıt olmak isteyen adaylar 19-30 Aralık 2018 tarihleri arasında https://obs.alanya.edu.tr/oibs/ogrsis/basvuru_login.aspx adresinden online (çevrimiçi) olarak başvuru yapabileceklerdir.