ALESO’dan ‘Yetki belgesi’ uyarısı

Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası’ndan (ALESO) yayınlanan duyuruda, taşınmaz ticareti ile ilgili yetki belgesine https://ttbs.gtb.gov.tr/ adresi bilgi sistemi üzerinden Ticaret İl Müdürlüğü’ne müracaatların başladığı bildirildi.

Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası’ndan (ALESO) yayınlanan duyuruda, taşınmaz ticareti ile ilgili yetki belgesine https://ttbs.gtb.gov.tr/ adresi bilgi sistemi üzerinden Ticaret İl Müdürlüğü’ne müracaatların başladığı bildirildi.

ALESO’dan yayınlanan duyuruda, “İl müdürlükleri tarafından, emlak işletmesinin yetki belgesi şartlarını taşıyıp taşımadıkları yerinde tespit ediliyor. İncelemeleri tamamlanan işletmelere de yetki belgeleri verilmektedir. İnternet üzerinden müracaat edemeyen üyelerimize odamızdan yardımcı olunmaktadır.

İstenen belgeler: Oda faaliyet belgesi , emlak danışmanlığı kurs bitirme belgesi, varsa, taşınmaz ticareti ile ilgili lise ve üstü mezun belgesi.

5 Haziran 2018 tarihinden önce taşınmaz ticaretiyle iştigal eden, eğitim belgesi, esnaf odası kaydı ve gelir vergisi mükellefi olan esnaf ve sanatkârların faaliyetlerine devam edebilmesi için en geç 5 Aralık 2019 tarihine kadar yetki belgelerini almaları gerekiyor.

05 Haziran 2018 tarihinden sonra emlak işletmesi açan, ya da bu tarihten önce eğitim belgesi, meslek odası kaydı veya gelir vergisi mükellefi olmayanların ise, MYK’dan Mesleki Yeterlilik Belgesi almaları gerekmektedir. Detaylı bilgi almak için http://antalya.gtb.gov.tr/…/tasinmaz-ticareti-icin-yetki-be… adresi ziyaret edilebilir.”