Ziraat Odası Alanya’daki hasar oranını açıkladı

Alanya Ziraat Odası Başkanı Turgut Musluoğlu, son günlerde yaşanan yağış ve fırtının ardından açıklama yaptı. Musluoğlu, üreticilerin yaşanabilecek tüm afetlere karşı tam sigorta paketini tercih etmesini istedi.

Musluoğlu, “2 gündür gerek yağmur gerekse fırtınadan dolayı bölgemizde bir hasar var. Bakanlığın uygulama talimatında yüzde 30’un üzerinde zarar gören üreticilerin tarım kredi veya Ziraat Bankası’na olan borçlarının ertelenmesiyle ilgili bir çalışma var.

Turgut Musluoğlu Alanya’daki hasarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Bunun için hasar tespit komisyonunu devreye sokuyoruz. Genel baza baktığımız zaman gelen ihbarlar, arazide yaptığımız tespitlerde komisyonun kurulmasını gerektirecek kadar hasar gözükmüyor. Genelde hasarlar yüzde 10-15 seyrinde.

Örtü altında seraların bir kısmında hafif açılmalar var. Bazı üreticiler seralarının tavan kısmını açık bırakmışlar. Burada küçük hasarlar var. Bunları biz dikkate alıyoruz ama ilçe ekonomisi bakımından bakıldığında bunlar zarar.

Yine meyve bahçelerinde fırtınadan dolayı dökülmeler nedeniyle zarar mevcut. Üreticileri biz, Tarım ve Orman Bakanlığı ve hükümet defalarca uyarıyoruz. Uyarılarımız zaman zaman dikkate alınıyor ama bir türlü nedense Alanya’daki sigorta işlemini yaptıramadık.

Alanya’daki sigortalı seralar genelde yeni seralar. Zirai sigorta kullanan üreticiler mecbur kaldıkları için kurum tarafından sigortalanan seralar. Birçok sera fiziksel nedenden dolayı sigorta kapsamına alınmıyor.

Seralarımızın bir kısmı eski. Bunların yenilenmesiyle ilgili devletin vermiş olduğu 100 bin liraya kadar faizli sübvansiyonlu krediler var. Üreticilere seralarını iyileştirme konusunda biraz gayret ederlerse bizler de aracı oluruz.

Alanya’da yaklaşık 27 bin dekar sera var. Bunların yüzde 70-80’ini sigortalamamız lazım. Bu çok önemli. Devlet buna önem veriyor. Yüzde 50 poliçe parasını devlet karşılıyor. Sigorta yaptıran üreticiler poliçelerini yaptırdıkları zaman bunlarla ilgili aldıkları paketlere dikkat etmiyor.

Burada dolu, fırtına pakedi, deprem, heyelan gibi durumlar için tam paket almalarında fayda var. Belki 200-300 lira fazla para ödeyecekler ama afetin ne zaman geleceğini bilmediğimiz için mümkün olduğu kadar tam paket almalarında fayda var.

TARSİM şimdiye kadar örtü altında seralarında oluk dediğimiz çatıların arasındaki plastik olukları dikkate almıyordu. Yaptığımız görüşmeler sonucunda artık plastik oluklar da sigorta kapsamına alındı. Seralarında plastik oluk bulunan üreticiler de artık başvuru yapabilir” dedi.