En çok satılık otel Alanya’da

Alanya'da bu yıl önceki yıllara göre turizm sezonu iyi geçmesine rağmen ilçede 109 turistik tesis satışa çıkarıldı.

Alanya’da bu yıl önceki yıllara göre turizm sezonu iyi geçmesine rağmen ilçede 109 turistik tesis satışa çıkarıldı. Alanya, Manavgat, Marmaris, Çeşme ve Bodrum’u geride bırakarak satılık otel sayısında ilk sırada yer aldı.

Sahibinden.com’dan derlediğimiz bilgilere göre, Alanya’da bu yıl 51’i turistik tesis, 29’u konut, 15’i arsa, 10’u iş yeri, 2’si bina ve devremülk olmak üzere toplam 109 turistik tesis satışa çıkarıldı.

Sezon sonunda verilere bakıldığında Alanya’da en çok 5 yıldızlı otelin satışa çıkarıldığı görüldü. İlçede 14 adet 5 yıldızlı otel için satılık ilanı verilirken, 4 yıldızlı otel için 8, apart otel için 6, 3 yıldızlı otel için 5, özel belgeli otel için 3, 2 ve 1 yıldızlı otel için birer adet satılık ilanı verildi.

Kiralık otel ilanları ise daha düşük rakamlarda kaldı. Sezon sonunda Alanya’da en çok 4 ve 5 yıldızlı ile apart otel için kiralık ilanı verildi. İlçede bulunan 4, 5 yıldızlı ve apart otel için 2’şer kiralık ilanı paylaşıldı. Özel belgeli bir otel de kiralığa çıkarılırken, 1 ve 2 yıldızlı otellerle ilgili herhangi bir kiralık ilanı verilmedi.

ALANYA İLK SIRADA YER ALDI

Alanya’ya en yakın destinasyon olan Manavgat’ta da bu yıl 34 otel için satılık, 15 otel için kiralık ilanı verildi. Marmaris’te 26 otel satılığa çıkarılırken, 6 otel için de kiralık ilanı verildi. Çeşme’de ise 107 otel için satılık ilanı verildi. Çeşme’deki kiralık otel sayısı 19 oldu. Zengin turistlerin gözdesi Bodrum‘da ise satılık otel sayısı 62, kiralık otel sayısı 18 oldu.

Emrah Cezirioğlu

Emrah Cezirioğlu

Konuyla ilgili havadis.web.tr’ye konuşan Emlakçı Emrah Cezirioğlu, “Durum tamamen döviz kredisi çekmiş olan mülk sahiplerinden kaynaklanıyor. Döviz kredisi olan mülk sahipleri kredilerini toplayamadılar. Otellerini satıp kurtulmak istiyorlar.

Hala satılık otel ilanları gelmeye devam ediyor. Bankalar yüzde 25 faiz veriyor. Hiçbir otel kendini 4 yılda amorti etmez ama otel satılıp bankaya konulsa 4 yılda amorti edebilir.

Sorun önceki yıldan kaynaklanıyor. Geçen yıl ve önceki yıl turizm sezonu kötü geçtiği için mülk sahipleri dövizle kredi kullandılar. Şu anda borçlarını kapatmakta zorlanıyorlar.

Sadece bir sezonun olması yeterli gelmedi. Faizlerin yüksek olması turizmcileri bankacılığa yönlendiriyor. Şu anda hiçbir şey banka kadar para getirmiyor” dedi.