ALTSO’nun 2019 yılı bütçesi 7 milyon TL

Son meclis toplantısında ALTSO'nun 2019 yılı gelir gider bütçesi 7 milyon 100 bin TL olarak kabul edildi.

Son meclis toplantısında ALTSO’nun 2019 yılı gelir gider bütçesi 7 milyon 100 bin TL olarak kabul edildi.

Yılın son Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Aylık Olağan Meclis Toplantısı gerçekleştirildi. Meclis Başkanı Metin Atalay’ın başkanlık ettiği toplantıda yönetim kurulu faaliyetleri hakkında bilgiler veren ALTSO Başkanı Mehmet Şahin,  “Bu ay şahsım adına büyük bir onuru yaşadım. ALTSO Başkanlığı yanı sıra Litvanya Fahri Konsolosluğu bana verildi. Bu görevi layıkıyla yerine getirip mahcup olmayacağım.

Mehmet Şahin
Mehmet Şahin

“FARKLI BİR BOYUTA TAŞIDIK”

Göreve geldiğimiz yıldan bu yana önem verdiğimiz konulardan biri KOSGEB iş gezileriydi. 28 iş gezisi düzenledik. Letonya’ya iş gezisi düzenledik. Gittiğimiz yerlerde iş gezisi dışında kamuoyunu da meşgul ediyoruz. Artık iş gezilerini farklı bir boyuta taşıdık.

“SOSYAL SORUMLULUKTA DA BAYRAĞI ALDIK”

Sosyal sorumluluklarımızı da unutmadık. Sadece şehrin ticaretiyle ilgileniyor boyutundan çıkıp sosyal sorumlulukta da bayrağı aldık. TOBB’dan gelen bir hibe vardı. Eşofmanlar yaptırdık. Öğrencileri sevindirdik. Özellikle taşımalı eğitim verilen okulları belirledik. 810 öğrenciyi sevindirdik.

“RUTİN HALE GETİRECEĞİZ”

Fahri konsolosluğunu almamın ardından fahri konsoloslar, yabancı dernek temsilcileri,  kaymakam,  belediye başkanları ile ilgili kurum temsilcilerini davet ettik. Bunu rutin hale getireceğiz.

“AHEP’E SAHİP ÇIKMALIYIZ”

Alanya Hamdullah Emin Paşa (AHEP) Üniversitesi’ne de sahip çıkmalıyız. Öğrenci de önemli. Öğrencilerin sadece sosyal, kültürel yapıya da değil, şehre ekonomik katkısı da önemli. Hepimizin ortak paydası Alanya” dedi.

Toplantıda ALTSO’nun 2019 yılı gelir gider bütçesi 7 milyon 100 bin TL olarak kabul edildi.

“EMEĞİMİZİN KARŞILIĞINI ALAMIYORUZ”

Dilek ve temenniler bölümünde konuşan Mehmet Karagöz, “Litvanya Fahri Konsolosu seçilen Şahin’i tebrik ediyorum. Tarım üzerine fazla diyecek bir şey yok.

Emeğimizin karşılığını fazla alamıyoruz. Girdisiyle çıktısıyla bunu karşılayamaz duruma geldik.  Bunu kamuoyuna bırakıyorum” diye konuştu.

“YANLIŞ ANLAŞILMA VAR

Metin Atalay da, “Hallerle ilgili yanlış anlaşılma var. Komisyoncu bu oluşumun içinde olmazsa çiftçinin gücü olmaz. Komisyoncu 10 liraya aşdığını 11 liraya satar. İşi iyice anlatmak lazım. Bence bir yanlış anlaşılma var” ifadelerini kullandı.

“HÜKÜMETE SESLENSEK DAHA İYİ OLUR”

Karagöz de, “Ara yerde para hırsı giren şirketler orta sınıfı bitirmek istiyor. Bir araya gelip hükümete seslensek daha iyi olur. Bakanımız da var” dedi.

“ASGARİ ÜCRETTE ADALETSİZLİK VAR”

Mustafa Durusoy ise, “Asgari ücret açıklandı. Bu hepimize yükte getiriyor. Yetiştirelim diye aldığımız genç jenerasyona da 1-2 yıllık çalışana asgari ücret ödenmesinde bence adaletsizlik var.

Asgari ücret üzerine iki kademeli bir çalışma yapıp hükümete sunsak. Usta, çırak yetiştiremiyoruz. Bunum yolunu açmak için asgari ücrette kademeli bir sisteme geçilmesi gereken bir çalışma yapmalıyız” diye konuştu.

“BU İŞ DÜNYASINA BİR YÜK”

Metin Küçülmez de, “Asgari ücrette belki burada hükümet staj hizmetleri şeklinde bir şey geliştirebilir. Staj vermede yeni bir ücret olabilir. Bu iş dünyasına bir yük” ifadelerini kullandı.