Safariciler çok dertli

Alanya’da cip safari yapan işletmelerin sahipleri ve sorumluları geride bırakılan sezonu değerlendirmek, sektörün sorunlarını tartışmak ve yeni sezonla ilgili fikir alışverişi yapmak için bir araya geldi.

Alanya’da cip safari yapan işletmelerin sahipleri ve sorumluları geride bırakılan sezonu değerlendirmek, sektörün sorunlarını tartışmak ve yeni sezonla ilgili fikir alışverişi yapmak için bir araya geldi.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Alanya Bölge Temsil Kurulu Başkanı Bilal Korkmaz yönetimindeki toplantı Dimçayı Panorama Restoran’da yapıldı.

Alanya’da cip safari yapan firma temsilcileri, bu sektörün bir turizm sezonu içerisinde 250-300 Bin turiste hizmet vermesine ve Alanya’daki deniz kum güneş turizmine alternatif olmasına rağmen sürekli eleştirildiklerini ve hiç destek görmediklerini dile getirdiler.

Safariciler çok dertli

Ağır yaptırımlar, sert cezalar ve çok zor şartlarda turizme hizmet vermeye çalıştıklarını dile getiren cip safariciler, yaşadıkları sıkıntıları bir bir dile getirdiler.

RUHSAT SORUNU
Cip safari yapılan araçların ruhsat sorunu olmasından kaynaklı sürekli ceza yediklerini söyleyen işletme sahipleri, araçların çoğunun aynı model ve marka olmasına rağmen “Hususi”, “Ticari”, “Otomobil”, “Kamyonet” gibi ibarelerle ruhsatlarının farklılık gösterdiğini belirttiler.

Ruhsat sorunu başta olmak üzere bazı diğer sebeplerden dolayı sektördeki bazı firmaların cip yerine minibüs tercih etmeye başlandığını ifade eden safariciler, minibüs ile safari turu yapmanın nasıl olacağı konusunda da belirsizlikler olduğunu söylediler.

Safariciler çok dertli

KAÇAK TUR SORUNU
İşyeri ruhsatı, seyahat acentası belgesi, TÜRSAB kaydı gibi yeterlilikleri olmayan, vergi ödemeyen, hiçbir yasal sorumluluğu yerine getirmeyen kaçak acentaların sektördeki en ciddi sorunlardan birisi olduğunu belirten safariciler, kaçak tur yapanların adil rekabet koşullarını bozduğunu, 5-10 dolara tur satışı yaptıklarını belirttiler.

Safari turu ücretlerini düşük tutan kaçak safaricilerin, fotoğraf satışından ve gözleme satışından para kazanmaya odaklandıklarını söylediler. Fotoğraf ve gözleme satışı gibi yan gelirlerini birinci önceliği yapmış olan bu tür kişilerin, gerçekten sadece safari turuna odaklanan ve işini iyi yapmaya çalışan sektör temsilcilerini zor duruma soktuğunu ifade ettiler.

Bilal Korkmaz

PERSONEL SORUNU
Cip safari turlarında çalışan personelin büyük önem taşıdığını ve personel seçimi yapılırken ince eleyip sık dokunması gerektiğini söyleyen safariciler, personel deyince sadece şoför değil turlarda fotoğraf çekimi yapan fotoğrafçının da bilinçli ve ne yaptığının farkında olan kişilerden seçilmesi gerektiğine vurgu yaptılar.

Aracın yedek lastiğinin üzerinde yolculuk yapan ve araç hareket halindeyken akrobatik hareketler yapmaya çalışan fotoğrafçıların geçtiğimiz sezon en çok eleştiri alan konuların başında geldiğini ifade eden safariciler, önümüzdeki sezonda da aynı sorunlarla karşılaşmamak için şimdiden çözüm alınması konusunda fikir birliğine vardılar.

Bilal Korkmaz

“SIFIR HATA, MAKSİMUM FAYDA”
Tüm sorunları dinleyen ve not alan TÜRSAB Alanya Bölge Temsil Kurulu Başkanı Korkmaz, “Özellikle meskun mahallerden geçerken çok dikkatli olacağız. Çevreye zarar vermeyeceğiz.

Hiçbir canlıya zararımız olmadan gelen turistlerden de en yüksek geliri elde etmek için gayret edeceğiz. Bizim safaricilerimizin, acentacılarımızın asli görevi bu ülke için en yüksek dövizi kazanmak ve kazandırmak. Tabi kendileri için de.

Sıfır hata, maksimum fayda. Sizleri dinleyerek, önümüzdeki sezon için yapılması gerekenleri TÜRSAB olarak yasa ve yönetmelikler çerçevesinde sonuna kadar yerine getirmek için gayret edeceğiz.

Alanya’da başta kaymakamımız olmak üzere kolluk kuvvetleri, emniyet, jandarma ve belediyemiz bizim taleplerimize yasa ve yönetmelikler çerçevesinde gerçekten açık çek vererek yardımcı olmaktalar.

Dolayısıyla bu kadar şans bir aradayken bizim acentalar olarak hata yapmadan, hiçbir kişi, kurum ve kuruluşu rahatsız etmeden çok iyi çalışıp, gayret edip yüksek gelir elde etmemiz ve ülkeye giren dövizi artırmamız lazım” dedi. Bilal Korkmaz, yaşanan sorunların 2019 turizm sezonunda da yaşanmaması için çalıştıklarını dile getirdi.