MUTBİR: Fırsatçılık yapan firmalar var

Konut piyasasında şu anda Avrupa'dan biraz daha fazla hareket olduğunu belirten MÜTBİR Başkanı Mustafa Küçüker,

Konut piyasasında şu anda Avrupa’dan biraz daha fazla hareket olduğunu belirten MUTBİR Başkanı Mustafa Küçüker, “Dolar ve Euro’nun yükselmesi maliyetlerimizi artırıyor. Maalesef fırsatçılık yapan çok sayıda firma var. Girdisi döviz üzerinden değil ama dövizi bahane ederek malzeme alımlarında fiyatları artırıyorlar” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu, nisan ayı konut satışlarına ilişkin verileri açıkladı. TUİK’in açıkladığı verilere göre, nisan ayına yapılan toplam konut satışı yüzde 18,1 oranında düşerek 84 bin 403 olarak gerçekleşti. Nisan ayında yabancılara yapılan konut satışı ise yüzde 82,1 oranında artarak 3 bin 720 olarak kayıtlara geçti. Yabancılara yapılan konut satışlarında, ilk sırayı 1 839 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul’u sırasıyla 676 konut satışı ile Antalya, 210 konut satışı ile Ankara, 201 konut satışı ile Bursa ve 142 konut satışı ile Yalova izledi.

Rakamları değerlendiren Alanya Müteahhitler Birliği (MUTBİR) Başkanı Mustafa Küçüker, “Bu rakamlar biraz aldatabiliyor. 2 sene önce sattığınız dairenin tapusunu icabında şimdi verebiliyorsunuz. Bu satışların bir kısmı bitmiş konut satışı. Bir kısmı yeni satış, bir kısmı da çok önceden yapılmış olan satışların tapu değerleri.

“FİYATLARI ARTIRIYORLAR”
Yabancılara satış için arkadaşlarımız uğraşıyor. Fuarlara katılıyor. Tanıtım yapıyor. Şu an turizm girdileri arttı. Bizim de beklentimiz satışlara yansıması yönünde. Dolar ve Euro’nun yükselmesi maliyetlerimizi artırıyor. Denge sağlamaya çalışıyoruz. Maalesef fırsatçılık yapan çok sayıda firma var. Girdisi döviz üzerinden değil ama dövizi bahane ederek malzeme alımlarında fiyatları artırıyorlar. Devletimiz bunlarla mücadele ediyor. İnşallah bunlardan netice alırız.

“AVRUPA’DAN BİRAZ DAHA HAREKET VAR”
Şu an önceye nazaran Avrupa’dan biraz daha hareket var. Avrupalı bizim olmazsa olmazımız. Bizim piyasamızın ciddi şekilde Avrupalıya ihtiyacı var. Şu an bu bölgeye gelen Ortadoğulu vatandaşlar belli bir seviyede ama bizim olmazsa olmazımız Avrupalı” dedi.