Litvanya Alanya Fahri Konsololuğu’na iki bakanlı açılış

Litvanya Alanya Fahri Konsolosluğu'nun açılışı gerçekleştirildi.
Açılış kurdelesini birlikte kestiler.

Litvanya Alanya Fahri Konsolosluğu’nun açılışı gerçekleştirildi.

Mevlüt Çavuşoğlu
Açılışa Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius da katıldılar.
Mevlüt Çavuşoğlu

Litvanya Fahri Konsolosu olan Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Başkanı Mehmet Şahin’in Atatürk Caddesi üzerinde bulunan ofisinde hizmet vereceği konsolosluğun açılışına Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius, Litvanya Büyükelçisi Audrius Bruzga, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel ile siyasiler ve çok sayıda davetli katıldı.

Linas Linkevicius,, Mevlüt Çavuşoğlu, Yasin Emre

Linas Linkevicius, Mevlüt Çavuşoğlu
Fahri konsolosluk ofisini ziyaret ettiler.

Mevlüt Çavuşoğlu,  Linas Linkevicius
Bakan Çavuşoğlu ve mevkidaşı Linas Linkevicius Alanya manzarasını seyrettiler.

Mevlüt Çavuşoğlu, Mehmet Şahin, Linas Linkevicius
Fahri konsolos olan Mehmet Şahin ile fotoğraf çektirdiler.


Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius, Litvanya Büyükelçisi Audrius Bruzga, ALTSO Başkanı ve Litvanya Fahri Konsolosu Mehmet Şahin ile ilçe protokolünün açılış kurdelesini birlikte kesmesinin ardından fahri konsolosluk ofisi ziyaret edildi.

Linas Linkevicius, Mevlüt Çavuşoğlu
Bakan Linas Linkevicius anı defterini imzaladı.

Linas Linkevicius, Mevlüt Çavuşoğlu

Bakan Çavuşoğlu da anı defterine düşüncelerini yazdı.

Mevlüt Çavuşoğlu, Linas Linkevicius, Mehmet ŞahinYasin Emre, Menderes Türel, Münir Karaloğlu, Mevlüt Çavuşoğlu, Linas Linkevicius, Mehmet Şahin, Adem Murat Yücel

Mustafa Toklu, Menderes Türel
Açılışa Menderes Türel de katıldı.

Mevlüt Çavuşoğlu, Linas Linkevicius, Mehmet Şahin
İki bakan bir vatandaşla sohbet etti.


Mehmet Şahin, Menderes Türel, Adem Murat Yücel

Açışın ardından Banana Beach Hotel’de resepsiyon düzenlendi. 

Ofiste Bakan Çavuşoğlu mevkidaşı Litvanya Dışişleri Bakanı Linkevicius’a Alanya hakkında bilgiler verdi. Açılışı gerçekleştiren protokol mensupları fahri konsolosluk binasında hatıra fotoğrafı çektirmeyi de ihmal etmedi.

Fahri konsolosluk ofisinin açılışının ardından Banana Beach Hotel’de resepsiyon düzenlendi. Buradaki resepsiyon Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius, Litvanya Büyükelçisi Audrius Bruzga, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, siyasiler, sivil toplum örgütleri ile çok sayıda farklı kesimden isimleri bir araya getirdi.

Mevlüt Çavuşoğlu
İki bakan da resepsiyona katıldılar.

Mevlüt Çavuşoğlu
Çavuşoğlu ikram edilen Türk lokumundan aldı. 

Litvanya Alanya Fahri Konsololuğu'na iki bakanlı açılış
Resepsiyona katılım yoğundu.Litvanya Alanya Fahri Konsololuğu'na iki bakanlı açılış


Linas Linkevicius
Linas Linkevicius
Mehmet Şahin

Mehmet Şahin

Litvanya ve Türkiye milli marşlarının okunmasıyla başlayan programda sonra halk oyunları gösterileri sunuldu. Programın açılış konuşmasını yapan ALTSO Başkanı ve Litvanya Fahri Konsolosu Mehmet Şahin, “Bugün geçmişi barış içinde geçen iki ülke arasındaki ilişkiler Çavuşoğlu ve Linkevicius ikili ilişkileri sayesinde en üst noktaya ulaşmıştır.

2017’de Antalya’ya 98 bin turist geldi. Bunun yüzde 30’unun Alanya’ya geldiğini düşünürsek, 30-35 bin liytvanyalıyı ilçemizde ağırladığımızı söyleyebiliriz. Geçen yıl 16 Litvan Alanya’dan ev aldı.

Litvan halkının Alanya’yı tercih ettiği bir destinasyon haline geldiğini görmek bizi memnun etmiştir. Alanya güvenli bir şehir. Ben de ALTSO Başkanı seçildiğimden bu yana başlattığım KOSGEB gezileri kapsamında Livtanya’ya 2 kez iş gezisi düzenledik.

Litvan halkı da Türk halkı gibi dost ve sıcakkanlı bir yapıya sahip. Litvanya’ya yaptığım gezilerde Linkevicius ve Bruzga’nın
çok desteklerini gördüm. Amacım iki ülkenin iş birliğine katkı sağlamak. Bakan Çavuşoğlu çok uğraşıyor. 1980’de gelen geçici vize uygulaması kalıcı olmuştır. Litvan bakandan da vizeler konusunda desteklerimi rica ediyorum” dedi.

Adem Murat Yücel
Adem Murat Yücel


“ALANYA’NIN 2 LİTVAN KARDEŞ ŞEHRİ VAR”

Büyükelçi Audrius Bruzga’nın ardından konuşan Başkan Yücel de “Alanya çeşitli dillerin, dinlerin, kültürlerin bir arada yaşadığı dünyanın en güzel ve huzurlu kentlerinden birisi. Bu şehirle çeşitli ülkeler arasında iyi niyet anlaşmaları oluyor. Bugün de bir konsolosluk sözleşmesi var. Bu konuda emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Alanya’nın iki Litvan kardeş şehri var” diye konuştu.

Menderes Türel
Menderes Türel


“İLİŞKİLERİN GELİŞMESİNE KATKI SAĞLAYACAK”

Büyükşehir Belediye Başkanı Türel ise, “Alanya’nın tarım, turizm ve çok farklı sektörlerde ortaya koyduğu başarı memnuniyet verici. Alanya Antalya arasındaki mesafenin 100 kilometrenin üzerinde olması hizmetlerin yerine ulaşması için yerinde hizmeti ön plana çıkarıyor.

Antalya dışında Alanya’da da fahri konsolosluk açılıyor olması iki ülke arasındaki dostluğun gelişmiş olmasına bir katkı sağlayacak” ifadelerini kullandı.

Münir Karaloğlu
Münir Karaloğlu

“İLİŞKİLERİN DAHA DA GÜÇLÜ OLDUĞUNU GÖSTERİR”

Vali Karaloğlu, “Bakan Çavuşoğlu’nu takip etmekte zorlanıyoruz. Bu fahri konsolosluğu açılması ve bir şehirde 2 fahri konsoluluğun olması Litvanya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin daha da güçlü olduğunu gösterir” dedi.

Mevlüt Çavuşoğlu
Mevlüt Çavuşoğlu

“SADECE LİTVANYALILARA HİZMET ETMEYECEK”

Bakan Çavuşoğlu ise, “Litvanya bizim için önemli bir ülke. Ticaretlerimiz ve yatırımlarımız artıyor. Bugün dünyadaki gelişmeleri takip ederseniz o kadar yoğun ki. Eskiden ikili ilişkilerin gündemi birkaç konudan ibaretti. İkili konulardan başka bölgesel konular var.

Bugün dış ilişkileri sadece diplomatların yönetmesi imkansız. Bakanlıklar, yerel yöbetimler de devrede. Başkan Yücel’in dediği kadeş şehirlik ilişkileri bizim için önemli. Litvanyan Fahri Konsolosluğu’nu bugün Alanya’da açıyoruz.

Litvanya Alanya Fahri Konsolosluğu sadece burada yaşayan Litvanyalılara değil, Baltık ülkelerinden gelenlere de hizmet edecektir ve halklar arasındaki bağların güçlenmesine daha da katkı sağlayacaktır” diye konuştu. Konuşmaların ardından karşılıklı hediyeler verildi.

Linas Linkevicius, Mehmet Şahin, Mevlüt Çavuşoğlu


Linas Linkevicius, Mehmet Şahin, Mevlüt Çavuşoğlu


Mehmet Şahin, Mevlüt Çavuşoğlu