Jazz heyecanı Alanya’da başladı

Alanya Belediyesi tarafından düzenlenen ’15. Alanya Uluslararası Jazz Günleri’ başladı.

Alanya Belediyesi tarafından düzenlenen ’15. Alanya Uluslararası Jazz Günleri’ başladı. Ornagizasyon ilk günden itibaren yoğun ilgi gördü.

Tarihi Kızıl Kule önündeki jazz organizasyonunun açılışına Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, sinema sanatçısı Erkan Petekkaya ile çok sayıda vatandaş ve turist katıldı.

Adem Murat Yücel, Yıldız Yücel

Organizasyonun açılış konuşmasını yapan Başkan Yücel, Selçuklu’nun başkenti, Osmanlı’nın liman şehri ve turizmin gözbebeği Alanyamızda, Türkiye’nin en nitelikli sanat organizasyonlarından biri olan Caz Günleri’ne 15. kez ev sahipliği yapmaktan dolayı onur duyuyoruz.

Erkan Petekkaya

Kızıl Kule’nin, Tersane’nin ve Alanya Kalesi’nin tarihi atmosferinde, Alanya’nın en güzel mevsimi olan Eylül akşamlarında sizlere eşsiz bir sanat organizasyonu sunuyoruz.Yıllardır çıtasını yükselterek sizlerle buluşturduğumuz Alanya Caz Günleri’nde bu yıl, yine caz müziğinin güçlü seslerini konuk edeceğiz. Dört gün boyunca, dünyanın ve ülkemizin bu alandaki en önemli isimlerini ağırlayacağız.

“ZEYBEK DE BİZİM CAZ DA BİZİM”

Dünyanın en güvenli ve en huzurlu şehirlerinden biri olan, birçok dil ve dinden insanın bir arada yaşadığı; toplumsal barış, birlik ve beraberliği ile örnek bir kent olan Alanyamızda müziğin çeşitli renklerini sizler için bir araya getirdik. Hasbahçe zeybeği de bizim. Mehter Müziği de bizim. Caz da bizim.

Adem Murat Yücel, Yıldız Yücel

Farklılıkların oluşturduğu bu muhteşem ahengi, bir arada olabilmenin müthiş hazzını hep birlikte hissedeceğiz. Tarihin derinliklerinden izler taşıyan Kızılkule’nin bu dingin atmosferinde müziğin evrensel dilinde buluşup, 4 gün boyunca enfes bir müzik ziyafeti yaşayacağız.

“ALANYAMIZIN ADINI DÜNYAYA DUYURACAĞIZ”

Şüphesiz ki, sanatsal ve kültürel etkinlikleri yaşatan toplumun ilgisi ve desteğidir.  Sizlere ve değerli Alanya halkına çok teşekkür ediyorum. Sizlerin ilgisi ve desteği ile Caz Festivalimiz bu noktaya geldi. İnşallah gelecek yıllarda da, şehrimize kalite ve değer katan etkinliklerle Alanyamızın adını tüm dünyaya duyuracağız.

“ALANYA KÜLTÜR SANAT ŞEHİRLERİNDEN BİRİSİ OLDU”

Gece gündüz demeden çalışarak şehrimizin marka değerini arttıran, vizyonunu değiştiren hizmetleri ve projeleri hayata geçirirken, sanatsal ve kültürel etkinliklerle de şehrimizin sosyal yapısını güçlendiriyoruz.

Alanya, son yıllarda gerçekleştirdiğimiz etkinliklerle Türkiye’nin önemli kültür-sanat şehirlerinden biri haline geldi. Düzenlediğimiz sanatsal etkinliklerle geniş kitlelere ulaşabilmenin gururunu yaşıyoruz. Sizlerin huzur ve mutluluğunu merkeze aldığımız hizmet anlayışımızda kültür ve sanatın önemli bir yeri var.

Adem Murat Yücel

“ALANYA’NIN KÜLTÜREL DOKUSUNU AKTARMAK BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZ”

Osmanlı ve Selçuklu Dönemi başta olmak üzere birçok medeniyetin izlerini taşıyan Alanyamız, sahip olduğu çok zengin kültürel ve tarihi değerlerle adeta yaşayan bir açık hava müzesi. Şehrin belediye başkanı olarak, Alanya’mızın tarihi ve kültürel dokusunu, yöresel değerlerini hiç bozmadan gelecek nesillere aktarmak birinci önceliğimizdir.

Bu bilinçle, Alanya’nın kültürel mirasını korumak ve tanıtmak için göreve geldiğimizden bu yana çeşitli çalışmalar yürütmekteyiz. Alanya Kalesi’nin UNESCO Dünya Mirası listesine girmesi için mücadelemiz sürerken, Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait önemli eserleri restore ederek, kentimize ve gelecek nesillere kazandırıyoruz.

“KALE İLE İLGİLİ ÖNEMLİ PROJELER ÜRETİYORUZ”

37 yıldır Alanya’nın hayali olan Alanya Teleferik’i tarihi dokunun korunması ve araç trafiğinin azaltılması amacıyla hayata geçirdik. Alanya Kalesi’nin gün yüzüne çıkmayan hazinelerinin keşfedilmesini sağladık. Şimdi Alanya Kalesi ile ilgili çok önemli projeler yürütüyoruz.

Bunlardan biri olan Ehmedek ve İçkale arası Çevre Düzenlemesi Projemiz koruma kurulu tarafından onaylandı. Çevre Düzenleme çalışmalarımız bittiğinde Kale’nin her noktasına yürüyüş yolu bağlantıları kuracağız.

Böylelikle vatandaşlarımız Teleferik’ten indikten sonra, gece-gündüz Kale’nin her noktasına rahatlıkla ulaşabilecek.  Proje kapsamında çeşitli gezi yolları ve seyirlik alanlar yaparak, yürüyüş rotalarını daha da keyifli hale getireceğiz. Yine Alanya Kalesi’nde bulunan Bedesten’in restorasyon projesini hazırladık. Projesi onaylanır onaylanmaz çalışmalara başlayacağız.

Alanya’da jazz heyecanı başladı

“YEMEK MÜZESİ’Nİ AÇACAĞIZ”

Bir yandan da Alanya’nın simgesi olan Alanya evlerinin korunarak yaşatılması için çok ciddi çalışmalar yürütüyoruz. Alanya Kalesi’nde bulunan 4 tane Alanya Evi’ni restore ediyoruz.  Hisariçi Mahallemizde restorasyonu devam eden bir Alanya evini de çalışmalar tamamlandıktan sonra yöresel yemeklerimizin tanıtılacağı Yemek Müzesi olarak hizmete açacağız.

“SEDRE KÖŞKÜ’NÜN ÇALIŞMALARI BİTMEK ÜZERE”

Demirtaş Mahallemizde bulunan Sedre Köşkü’nün de restorasyon çalışmaları bitmek üzere. İnşallah orayı da Avcılık Müzesi olarak önümüzdeki günlerde kültür hayatımıza kazandıracağız.

Yaptığımız çalışmalar, geliştirdiğimiz projeler ve düzenlediğimiz etkinliklerle Akdeniz çanağında cennetten bir köşe diyebileceğimiz Alanya, artık ipeği, muz lifi ve yöresel yemekleri ile de ön plana çıkmaya başladı.

“TİYATROMUZ 86 BİN SEYİRCİYE ULAŞTI”

Kültür sanatla ilgili çalışmalarımızdan bahsederken, belediye tiyatromuzun çalışmalarına da kısaca değinmek istiyorum. Alanya Belediye Tiyatrosu, bugüne kadar 49 farklı oyunla 399 temsil yapıp, 86 bin seyirciye ulaştı.

Alanya Belediye Tiyatrosu Türkiye’nin dört bir yanında temsiller veren, hatta yurt dışında ülkemizi temsil etmeye hazırlanan bir tiyatro. Ancak mevcut Kültür Merkezi’miz artık vatandaşlarımızın yoğun ilgisini karşılayamaz duruma geldi.

“KÜLTÜR MERKEZİ İNŞA EDECEĞİZ”

Alanya halkının bu konuda yaşadığı sıkıntıyı biliyorum. Sizlere buradan söz veriyorum. Alanya’ya yeni bir Kültür Merkezi inşa edeceğiz.  Projesini hazırlıyoruz. İnşallah önümüzdeki dönemde sanatçılarımızın bin bir emekle ortaya koyduğu eserleri, daha modern ve daha ferah salonlarda izleyebileceksiniz. Şehrin altyapısını yaparken, eğitim, sağlık, kültür ve sanata da gereken önemi her zaman verdik ve vermeye de devam edeceğiz.

Sözlerime son verirken, bugüne kadar Türkiye’den ve yurt dışından 300’ü aşkın sanatçıyı ağırladığımız Alanya Caz Günleri’nde umarım sizler için organize edilen konserleri zevkle izler, Alanya’daki zengin tarih varlıklarının izlerini taşıyan bu eşsiz mekânda keyifli bir festival geçirirsiniz.

‘Alanya Uluslararası Caz Günleri’nin düzenlenmesine katkı sağlayan sponsorlarımıza, değerli sanatçılarımıza ve emeği geçen herkese sizlerin huzurunda teşekkür eder, hepinize en derin sevgi ve saygılarımı sunarım” dedi.