Hale geçen yılki sebzenin yüzde 30’u giriyor

Alanya Hal Komisyoncuları Derneği Başkanı Adem Kaya, geçen yıl hale giriş yapan sebzenin bugünlerde ancak yüzde 30’unun giriş yaptığını söyledi.

Havadis.web.tr’ye konuşan Adem Kaya, “Üretim yok. Biliyorsunuz hava hep kapalı. Zaman zaman sıcaklık sıfır derecelere düştü. Dol olayları oldu. Gündüz de hava ılık ama güneş görmüyor.

Bundan dolayı sebze üretimi yok denecek kadar az. Şu an geçen yıl bugünlerde hale giriş yapan sebzenin yüzde 30’u ancak giriyor. Arz ve talep yüksek. Fiyatlar biraz yükseldi.

Havalar ısındığı, güneşli olduğu zaman fiyatlar biraz düşer, dengeyi bulur. Şu an halde en çok muz var. Patlıcan, salatalık, domates, portakal, limon, mandalina var” dedi.

TÜKETİCİLERE DE SESLENDİ
Geçtiğimiz haftalarda yaşanan aşırı yağış ve fırtınanın üretimi çok fazla etkilemediğini belirten Kaya, “Tüketicilere seslenmek istiyorum. Bazen basına konuşan tüketiciler fiyatların çok yüksek olduğunu söylüyorlar.

Bu ürünler ne şartlarda ne zorluklarla yetiştirildiğini biraz araştırırlarsa onlar da rahatsız olmayacaklardır” diye konuştu.