Geleceğin teknoloji yıldızları için başvuru tarihi uzatıldı

Alanya Gençlik Merkezi'nde açılacak olan Deneyap Teknoloji Atölyeleri ile geleceğin teknoloji yıldızı olacak öğrenciler yetiştirilecek. Daha önce son başvuru tarihi 3 Şubat olarak açıklanan süre 10 Şubat'a kadar uzatıldı.

Alanya Gençlik Merkezi’nde açılacak olan Deneyap Teknoloji Atölyeleri ile geleceğin teknoloji yıldızı olacak öğrenciler yetiştirilecek. Daha önce son başvuru tarihi 3 Şubat olarak açıklanan süre 10 Şubat’a kadar uzatıldı.

Daha önce projeyle ilgili Alanya Gençlik Merkezi’nde açıklamalarda bulunan Müdür Emre Kıldırgıcı, “Türkiye’nin teknoloji kalkınma programı milli teknoloji hamlesinin itici gücünü oluşturmak üzere, teknoloji üretme yetkinliği yüksek genç bireyler yetiştirmek amacıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın öncülüğünde Gençlik ve Spor Bakanlığı, TÜBİTAK ve Türkiye Teknoloji Tanıtma Vakfı’nın ortak çalışmaları sonucu, geleceğin yıldızlarının yetişeceği Deneyap Teknoloji atölyeleri 12 ilin içinde yer alan Antalya ilinde de Alanya Gençlik Merkezi’nde açılıyor.

Kurulacak teknoloji atölyelerinde yenilikçi bir eğitim modeli ile 3 yıl boyunca uzman eğitimciler tarafından ücretsiz olarak, tasarım-üretim, robotik-kodlama, elektronik programlama, yazılım teknolojileri, siber güvenlik, enerji teknolojileri, havacılık ve uzay, nanoteknoloji ve yapay zeka gibi 10 farklı alanda teorik ve uygulamalı eğitimler verilmesi planlanıyor.

Ortaokulu seviyeleri (4-5 sınıf) ve lise başlangıç çağı (8-9) ve lise hazırlık sınıfları olmak üzere iki yaş grubunda olacak. Deneyap atölyelerinde eğitim alanlara üniversitelerde TÜBİTAK tarafından aylık burs verilecek. Üniversiteden sonra ASELSAN gibi büyük firmalarda iş bulma garantisi de var. Ayrıca en çok başvuru yapan 3 okula da spor malzemeleri yardımı yapılacak.

İlgili yaş grubunda bulunan öğrencilerin Deneyep Teknoloji atölyelerine katılabilmeleri için tek şart ise, yapılacak iki aşamalı seçme sınavında başarılı olmaları. Belirlenen 12 ilde seçme sürecinin ilk aşaması olan yazılı sınav 17 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilecek. Sınav başvuruları ve eğitim ücretsiz olacak.

Deneyap Türkiye’nin bir parçası olmak isteyen gençler ve veliler, proje ile ilgili daha detaylı bilgi almak için deneyapturkiye.org internet adresini ziyaret edebilirler” demişti.