Alanya esnafı : Sezon sanki açılmadan kapandı

Alanya'ya gelen turist sayısında artış olduğunu ancak alışveriş yapanın olmadığını belirten esnaf işlerinin düzelmesini bekliyor.

Alanya’ya gelen turist sayısında artış olduğunu ancak alışveriş yapanın olmadığını belirten esnaf işlerinin düzelmesini bekliyor. “Sezon sanki açılmadan kapandı” diyene esnaf yine de umudunu koruyor.

Havadis.web.tr’ye konuşan bazı esnadın turizm sezonuyla ilgili görüşleri şöyle:

Emirkaan Tozduman (Kuyumcu)
Mayıs ayı biraz durgun geçiyor. Nisan ayının ortası daha iyiydi. Turist yoğunluğu var ama daha kaliteli turistin önümüzdeki ay için geleceğini düşünüyorum. Genel olarak döviz ve altın piyasasının yüksek olması bizi olumsuz etkiliyor. Yükselen fiyatlar nedeniyle de alışveriş az oluyor. Piyasanın daha iyi olmasını, fiyatların düşmesini bekliyoruz. Şu an Rus turist yoğunluğu var. Avrupa azınlıkta.

Önder Coşkun (Kemerci)
Bazen bir kıpırdama oluyor. İkinci günü bir bakıyorsun bir boşluk. Sezon daha tam oturmuş değil ama umarız güzel bir sezon geçiririz. Şu an pek hareket yok. İnsanoğlunun doğasında zaten umut vardır. Umut yoksa yaşam da yoktur. Onun için her zaman turizm esnafı olarak her sene ekstra bir umut duyuyoruz. Turizmde her an her şey olabiliyor. Umarız bir sıkıntı olmaz. Herkesin sıkıntıları var. Dükkan kiraları var. Geçimini sağlamaya çalıştığı çocuk çocuğu var. Bu sektörde 10 milyona yakın insan ekmek yiyor. Bu ciddi bir rakam.

Gökhan Yürük (Butik)
Sezon berebar geçiyor. Kalabalık var ama alışveriş yok. Gelen gelen genellikle kalitesiz. Polonyalı, Litvanyalı. Avrupalı turist az. Yine de umudumuz var.

Emin Teke (Kuyumcu)
Sezonun açılmasını beklerken sezon sanki kapandı. Kışın daha fazla müşteri vardı. Bir haftadır işler çok kötü. Ortalık kalabalık ama insanlar alışveriş yapmıyor. Gezen turistlerin ellerinde çanta yok. Bu da onların alışveriş yapmadığı anlamına geliyor. Bir hafta 10 güne kadar gelen turist sayısı artarsa alışveriş yapanların da sayısı artar.