Sicil affı istiyoruz

Alanya'daki oda başkanları bir araya gelerek Bağ-Kur primleri ve sicili bozuk esnafa kredi sağlanması konusunda devletin esnafa yardımcı olmasını istediler.

Alanya’daki oda başkanları bir araya gelerek Bağ-Kur primleri ve sicili bozuk esnafa kredi sağlanması konusunda devletin esnafa yardımcı olmasını istediler.

Alanya Şoförler Odası’nda bir araya gelen oda başkanları adına konuşan Şoförler Odası Başkanı Recep Çalış, “Bağ-Kur primlerine devletimiz yüzde 5 oranında bir indirim vermiş ama bu oranın mümkünse yüzde 10 gibi rakamlara çıkarılması konusunda bir talebimiz var.

Aynı şekilde esnafımızın içerisinde sigortalı işçi çalıştıranlar da var. Aynı konu sigortayı da ilgilendiriyor. Mümkün olduğu oranda bu rakamların aşağıya çekilmesi noktasında esnafımız adına bir talebimiz var. Sosyal güvenlik konusunda eşitlik ilkesinin getirilmesi talebimiz var.

Bir sigortadan emekli olacak olan vatandaşımız 7200 iş gününü doldurma mecbriyeti var ama esnaf olarak hayatına devam eden bir vatandaşımızın da 9000 bin iş gününü doldurma mecburiyeti var. Biz gün, prim sayılarının eşitlenmesi konusunda devletimizden gerekli çalışmasını yapmasını talep ediyoruz.

Cumhurbaşkanımız esnafımıza önemli bir destek sağlıyor. Geçtiğimiz hafta bölgemizdeki esnaf adına bir açıklama geldi. Esnaf ve kredi kefalet kooperatiflerine ciddi anlamda kredi desteği verildi. Ancak sicili bozuk birçok esnafımız var.

Bu esnafın kredilerle buluşup yeniden hayatını bir düzene sokabilmesi anlamında da bu esnaf sicil affının bir an evvel devletimiz tarafından gündeme getirilmesini istiyoruz” dedi.