Alanya deprem riskinde artık üçüncü derecede

Jeofizik Mühendisleri Odası Alanya Temsilcisi Erman Kaptanoğlu, Alanya’nın deprem riskinin dördüncü dereceden üçüncü dereceye yükseldiğini söyledi.

Havadiswebtr’ye konuşan Erman Kaptanoğlu, “1996 yılından beri kullanılmakta olan Türkiye Deprem Bölgeleri Haritası deprem yaratabilecek yeni fayların ve güncel deprem kaynaklarının oluşması sebebiyle yenilenmiş olup, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren Türkiye Deprem Tehlikesi Haritası olarak yürürlüğe girdi.

Erman Kaptanoğlu

Deprem bölgeleri yerine deprem tehlikesi olarak isim değişikliğinin sebebi, yeni haritada artık deprem bölgeleri yerine en büyük yer ivmesi değerleri üzerinden değerlendirmeye alınmış olması.

Netice itibariyle AFAD tarafından hazırlanan bu harita ile deprem bölgeleri kavramı ortadan kaldırılmış olup, noktasal bazda ivme değerlerine göre tehlike konturlaması yapıldı.

Olması gereken buydu. Çünkü sadece faya olan uzaklığa göre belirlenen risk değerleri hatalı sonuçlar verebiliyordu. Artık hem fay sistemlerine olan uzaklık, hem de yerel zemin koşulları da hesaba katılarak daha doğru sonuçlar elde ediliyor. Bundan sonra ülkemizde de Amerika ve Avrupa kıtalarında kullanılan ivme verilerine göre risk belirleme işlemi yapılacak.

Bu sistem ile birlikte bir yenilik de yüksekliği 105 metre ve daha yüksek olan binalara Yapı Sağlığı İzleme Sistemi kurulacak. Bu sistem ile kuvvetli yer hareketlerinin ölçülmesi planlanıyor.

Depremin şiddeti yerde oluşturacağı ivmeye göre değişkenlik gösterir. Depremin ivmesi, deprem anında zeminin ne kadar miktarda ve hızla sardıldığının bir ölçütüdür. Kabaca ivme değeri ne kadar yüksek ise depremin şiddeti o kadar yüksektir diyebiliriz.

Dördüncü derece deprem bölgelerinin ivme değerleri 0.10g amax 0.20g aralığında kalmakta iken, üçüncü derece deprem bölgelerinde ivme değerleri 0.20g amax 0.30 aralığında kalıyor.

1 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe giren Türkiye Deprem Tehlikesi Haritası’na bakıldığında Alanya’nın bütünün efektif ivme değerleri 0.20g amax 0.30g aralığında görülüyor. Bu da eski tabirle demek oluyor ki, dördüncü dereceden üçüncü dereceye yükseldi. Yani deprem riski biraz daha arttı.

Ayrıca yeni sistemle isteyen her vatandaş https://tdth.afad.gov.tr/TDTH/main.xhtml adresine girerek her mahallesine veye kendi parsel numarasına göre ivme değerini görüntüleyebiliyor.

İlgili kurumlarca yayınlanmış ilgili mevzuata ve bilimce ispatlanmış çalışmalara uygun olmayan yapılar olduğu sürece depremler her zaman afete dönüşecek” dedi.