Geleceğin teknoloji yıldızları Alanya’da yetişecek

Alanya Gençlik Merkezi’nde açılacak olan Deneyap Teknoloji Atölyeleri ile geleceğin teknoloji yıldızı olacak öğrenciler yetiştirilecek.

Projeyle ilgili Alanya Gençlik Merkezi’nde açıklamalarda bulunan Müdür Emre Kıldırgıcı, “Türkiye’nin teknoloji kalkınma programı milli teknoloji hamlesinin itici gücünü oluşturmak üzere, teknoloji üretme yetkinliği yüksek genç bireyler yetiştirmek amacıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın öncülüğünde Gençlik ve Spor Bakanlığı, TÜBİTAK ve Türkiye Teknoloji Tanıtma Vakfı’nın ortak çalışmaları sonucu, geleceğin yıldızlarının yetişeceği Deneyap Teknoloji atölyeleri 12 ilin içinde yer alan Antalya ilinde de Alanya Gençlik Merkezi’nde açılıyor.

Kurulacak teknoloji atölyelerinde yenilikçi bir eğitim modeli ile 3 yıl boyunca uzman eğitimciler tarafından ücretsiz olarak, tasarım-üretim, robotik-kodlama, elektronik programlama, yazılım teknolojileri, siber güvenlik, enerji teknolojileri, havacılık ve uzay, nanoteknoloji ve yapay zeka gibi 10 farklı alanda teorik ve uygulamalı eğitimler verilmesi planlanıyor.

Ortaokulu seviyeleri (4-5 sınıf) ve lise başlangıç çağı (8-9) ve lise hazırlık sınıfları olmak üzere iki yaş grubunda olacak. Deneyap atölyelerinde eğitim alanlara üniversitelerde TÜBİTAK tarafından aylık burs verilecek. Üniversiteden sonra ASELSAN gibi büyük firmalarda iş bulma garantisi de var. Ayrıca en çok başvuru yapan 3 okula da spor malzemeleri yardımı yapılacak.

İlgili yaş grubunda bulunan öğrencilerin Deneyep Teknoloji atölyelerine katılabilmeleri için tek şart ise, yapılacak iki aşamalı seçme sınavında başarılı olmaları.

Belirlenen 12 ilde seçme sürecinin ilk aşaması olan yazılı sınav 17 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilecek. Anadolu Üniversitesi tarafından igili illerde yapılacak sınavın başvuru dönemi ise 14 Ocak-3 Şubat olarak belirlendi. Sınav başvuruları ve eğitim ücretsiz olacak.

Deneyap Türkiye’nin bir parçası olmak isteyen gençler ve veliler, proje ile ilgili daha detaylı bilgi almak için deneyapturkiye.org internet adresini ziyaret edebilirler.

“HEDEF EN İYİ SAYIYI YAKALAMAK”
Alanya İlçe Spor Müdürü Erdal Tamrak da, “Bu çalışma pilot olarak Antalya ilimizde seçildi. Buradaki amaç teknoloji çağındaki çocuklarımızın en iyi şekilde yetişmesi, ülkemize şuurlu bir vatandaş olarak katkı sağlaması.

İnternet sitesinden müracaat şahsi olarak da yapılabilir, okul idarecileri tarafından da. Hedef burada en iyi sayıyı yakalamak. Gençlik merkezinde yapılacak bu atölyelerin en iyi şekilde hizmet vermesidir” diye konuştu.

Başvuru için https://sinavbasvuru.anadolu.edu.tr/ adresi ziyaret edilebilir ve (0242) 514 03 53 numaralı telefon aranabilir.