Önce hedefim deyin

Alanya Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitimi Müdürlüğü tarafından 'Hedef Belirleme ve Sonuç Alma Eğitimi' konulu eğitim semineri gerçekleştirildi.
Sayra Sayar

Alanya Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitimi Müdürlüğü tarafından ‘Hedef Belirleme ve Sonuç Alma Eğitimi’ konulu eğitim semineri gerçekleştirildi.

Alanya Kültür Merkezi’ndeki (AKM) eğitime belediye personeli katıldı. Eğitimde konuşan sosyolog Sayra Sayar, önce hedef denilmesi gerektiğini söyledi. Sayar, “Hayaller bizim başlangıç noktamız. Hayaller ayaklandığı zaman hedef oluyor. Her hedefi paraya bağlamayın.

Önce hedefim deyin

Para olmadan yapılabilecek hedefler de var. Hedefin sürdürülebilir olması. Sonraki hedef harekete geçmek. Sonra bitti mi? Aramızda bazıları hayal etti, harekete geçti, yarı yolda bıraktı. Sigarayı bıraktınız 2 hafta sonra sigaraya başladınız.

Hayal ile hedef arasındaki bağ süreklilik. Bugün ne yapmayı planlıyorsun dediğinde aman diyorsanız o gün uyanmanızın bir hükmü kalmıyor. O gün kalktığınızda o günün içinde ne yapmanız gerektiğini bilmelisiniz. Hangi yöne gideceğinizi nasıl belirleyeceksiniz? 

Yerel yönetimlerde katkı sağlamak için güne başladığınızda bugün bir aileye fazla yardım sağlayacağım dediğinizde kaynak araştırmaya başlıyorsunuz. Bunun adı hedef oluyor. Uzun yaşamda başkasına zarar olmayacak bir şey yapmış oluyorsunuz.

Hedef koyma sorusu bize ne istediğimizi düşündürür. Eve gittiniz, dolabı açtınız, liste hazırladınız. Listeye alacaklarınızı yazarsınız. Bize ne istediğimizi sorduklarında ne istemediğimizi söylüyoruz. Biz hep neden başıma bunlar geliyor diye soruyoruz.

Bunun yerine bunlarla nasıl başa çıkabileceğinizi sorun. Nasıl diye sorun. İçinizden size cevaplar geldi. Bunlardan birisi olumlu yapmak. Mesai başlıyor. Biz, ‘Ay kız ne oldu sana’ diyoruz. O kızın o gününü bitiriyoruz. Bunun yerine olumlu yaklaşın.

Kendinizle kahve içerken bile olumlu cümleler kurun. Karşınızdaki kişi üzgündür, tuttuğu takım yenilmiştir. Onun karşısına geçtiğinizde o kişinin günü olumlu geçmiyor.

Karşımızdaki kişiyi iyi niyetli olsa bile eleştirirken biraz temkinli olmakta fayda var. Ne istediğinizden bahsedin ve harekete geçin. Ne istiyorum, o hedefe ulaştığımda ne yapacağım deyin” DEDİ.