Belediye tiyatrosu 86 bin kişiye ulaştı

“Kral Olmak İstemeyen Aslan” isimli tiyatro oyununun lansmanı gerçekleştirildi.

“Kral Olmak İstemeyen Aslan” isimli tiyatro oyununun lansmanı gerçekleştirildi.

Alanya Kültür Merkezi’ndeki (AKM) lansmana Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Alanya Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Kula, Alanya Belediyesi Tiyatro Müdürü Hüseyin Çinal, rejisör Murat Atak ile basın mensupları ve oyuncular katıldı.

Hüseyin Çinal
Hüseyin Çinal

Tiyatro Müdürü Hüseyin Çinal, yeni iki büyük oyunun geldiği müjdesini verdi. Çinal, “Önümüzdeki sene için sezon bitmeden yeni sürprizlerimiz olacak. Yeni birkaç oyunumuz var. Başkan Yücel kadromuzu güçlendirdi.

Kadromuza 3 yeni oyuncu daha katıldı. Artık daha güçlüyüz. Aynı anda 2 oyun birden çalışabiliyoruz. Turneler de bu sene başlayacak. Yurt dışı turnelerinde çok güzel oyunlarımızı sergileyeceğiz.

Bütün salonlarımız pırıl pırıl oldu. Işıklarımızı, koltuklarımızı değiştirdik. İnşallah çok güzel bir sezona başlayacağız. Seyircilerimizi de oyunlarımıza bekliyoruz. Onlar bizi hiç yalnız bırakmadılar. Bu sezon da yalnız bırakmayacaklar” dedi.

Belediye tiyatrosu 86 bin kişiye ulaştı
Oyunun lansmanı AKM’de gerçekleştirildi.

“86 BİN SEYİRCİYE ULAŞTIK”

Atak da, “Bizim en büyük hedefimiz oyunları çok hızlı defa tüketmemek. 4,5,6 defa oynuyor, sonra bitiyordu. Şimdi öyle değil. Her oyunumuz en az 20-25 defa oynuyor. Bugüne kadar 49 farklı oyun oynamışız ve 399 temsil yapmışız.

Bugüne kadar Alanya Belediye Tiyatrosu 86 bin seyirciye ulaşmış. Adana, Diyarbakır, İzmir, Samsun, Ankara’ya defalarca turneye gittik. Turnelere gitmeye de devam edeceğiz. Adana Şehir Tiyatroları’nın düzenlemiş olduğu festivale son 3 yıldır onur konuğu olarak katılıyoruz.

Tiyatromuz Kıbrıs turnesine gidiyor. Her ne kadar yavru vatan olsa da Kıbrıs bir ülke. Oraya gideceğiz. Cumhurbaşkanından randevumuz alındı. Onu da ziyaret edeceğiz. Ona da Alanya’dan sevgilerimizi götüreceğiz. Bugüne kadar Kıbrıs’ta yaşanmamış bir şey. İlk kez bir tiyatro elindeki bütün oyunlarla festivale katılacak.

Kıbrıs’ta 1 Kasım’da ‘Karmarışık’, 3 Kasım’da ‘Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım’, 4 Kasım’da ‘Gökkuşağının Altında’, 6 Kasım’da ‘Derya Gülü’, 8 Kasım’da ‘Orhan Veli’yi, 10 Kasım’da da Alanya Belediye Tiyatrosu sanatçılarımız Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçıları ve Ankara Devlet Opera ve Balesi sanatçılarıyla birlikte sahnede olup Atatürk’ü anacaklar” diye konuştu.

Murat Atak
Murat Atak

“9 ANNENİN DİLEĞİNİ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

Oyunun yazarı ve yönetmeni Nilbanu Engindeniz ise, “Bir yıl boyunca çocuklarla tiyatro ve drama çalışmaları yapacağız. Bunun ardından çok özel çocuklarla ilgili önemli bulduğum bir projem var.

Onlarla beraber ‘Kalbimin Sevgili Gözü’ diye bir oyun yazdık. Bu oyun sizi ağlatacak. Biraz güldürecek. 9 arkadaşımızın dileğini gerçekleştirmiştik. Özel çocuk olmanın ötesinde özel çocuk ailesi olmak çok zor. Bu sene de katkılarınızı bekleyerek 9 annenin dileğini gerçekleştireceğiz.

Nilbanu Engideniz
Nilbanu Engideniz

“BÖYLE BİR PROJE YOK”

Bunu gerçekten iyi tanıtamadık. ‘Orada Bir Köy Var Uzakta Projesi’ 5. yılında ve Türkiye’de sistematik olarak bir yazarın ortalama 60 köye gittiği böyle bir proje yok. 5. Yılında yine köydeki çocuklara ulaşacağız. Bu senenin konusu ‘Mutluluk çocuğa yakışır.’ Oradaki çocukların hepsine ben mutluluğun resmini yaptıracağım.

Sonra dev bir sergi olacak. Alanya sokaklarında o köylerdeki çocukların resimlerini sergileyeceğiz. Her okulun da küçük bir dileğini yerine getireceğiz. Bu konuda da destek bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Belediye tiyatrosu 86 bin kişiye ulaştı

“ALANYA AVRUPA İLE BAZ ALINMALI”

Oyuncular tarafından ‘Kral Olmak İstemeyen Aslan’ın küçük bir canlandırmasının yapılmasının ardından konuşan Başkan Yücel, “Tebrik ediyorum. Biz lojistik olarak bütün destekleri vermeye çalışıyoruz, vereceğiz de.

Adem Murat Yücel, Nilbanu Engideniz

Biz her zaman sanata, sanatçıya önem veren bir yapıya sahibiz. Alanya Belediye Tiyatrosu 86 bin kişiye ulaştıysa daha da ileriye gidecek. Kendisine yukarda hedefler koyacaktır. Alanya Belediyesi taşra belediyeleri ile kıstas yapılmamalı.

Büyükşehirle, Avrupa ile baz alınmalı. Aldığımız bazla hedefe doğru gittiğimizi gösteriyor. İnşallah daha da hedef büyüterek, kitleleri buraya çekerek, hedefe doğru gideceğimize inanıyorum” dedi.