Hamsi sezonu iyi gitmiyor

Her bütçeye uygun balıkların bulunduğu Alanya Balık Hali’nde esnaf ucuz balık olarak bilinen hamsinin bile satın alınmadığını söyledi.

Alanya Balık Hali esnafı balık çeşitlerinin fazla olmasına rağmen satışların istenilen seviyede olmamasından dert yandı. Okulların kapanmasının satışları olumsuz etkilediğini belirten esnaf, hamsinin tezgahlarda bulunmasına rağmen yeterince ilgi görmediğini aktardı. Havadis.web.tr’ye konuşan balık hali esnafından bazıları şunları söyledi:

Riyad Dinçer
“Satışlarda düşüş var. Okulların kapanmasıyla işlerimiz düştü. Okullar açıldıktan sonra işlerimiz düzelir inşallah. Başka yerlere gitmesinler. Buraya günlük, taze balıklar geliyor.

Hamsi sezonu açıldı ama bu sene hiç iyi gitmiyor. Hamsiler çok küçük. Bu sene müşteriler hiç hamsi yemiyor. Vatandaş neden hamsi almıyor bunu ben de çözemedim. 16 senedir buradayım.

Bu sene hamside çok düşüş var. Bu hamsinin küçük oluşundan kaynaklanıyor. Tazeliğine taze ama hamsinin küçük oluşu bu sene bizleri çok etkiledi. Şu anda en çok kubbes satıyoruz. Hamsi, istavrit, kubbes 15 lira. Çupra 25-30 lira. Alanya’da yaşayan herkesi balık haline davet ediyoruz.”

Riyad Dinçer
Riyad Dinçer

Hasan Eroğlu
“Şu an satışlar gayet güzel. Çünkü balık mevsimi. Havalar soğudu. İnsanlar balığa ilgi gösteriyor. Balıklar şu anda yağlandı. Alanya’da bol balık çeşitleri var. Fiyatlar çok ucuz.

Alanya halkının balığa talebi çok güzel. Marketlerden ziyade insanlar günlük taze balık yemek için balık haline geliyor. Günlük hamsi geliyor. Hamsiler çok ucuz. Alanya’da şu an 15 liraya günlük gelen hamsiler tüketiliyor. Doktorlar da balık yemeyi tavsiye ediyor.

En çok ilgi şu an hamsi, çinakop, istavrit, barbun ve lüfere. Çünkü şu an bu balıkların mevsimi. Alanya’dan çıkan balıklar ise kubbes, mercan, lagos, mezgit. Her çeşit burada mevcut.

Fiyatlar ucuz. Hamsi, istavrit 15 lira. Kubbes 10-15, barbun 15-20 lira arasında satılıyor. Bu sene balık bol. Genen sene insanlar balık bulamıyodu. Balıklar da pahalıydı. İnsanlar balık alamıyordu. Şu an her keseye göre balık mevcut.

Hasan Eroğlu
Hasan Eroğlu

Feridun Duraklı
“Fiyatlarımız marketlerden daha uygun. Balıklarımız taze. Denizden direkt buraya geliyor. Marketlerde satılan hamsiler sağlıklı değil. 6 liraya kimse hamsi vermez.

O balık ya yeme ya da çöpe gidecektir. Fiyat kırarak vatandaşa veriyorlar. Yazık, günah. Vatandaşın balık haline gelerek daha ucuz ve taze balık yemesini tavsiye ediyorum.”

Feridun Duraklı
Feridun Duraklı

Ahmet Döver
“Balık satışları bayağı ağırlaştı. Vatandaşlarda alım gücü yok. Salı Pazarı kuruluyor. Pazarda taze fasulyenin 20 lira olduğunu telaffuz ediyorlar. 20 lira fasulye yanında ben 15 liralık hamsiyi tercih ederim.

Üstelik daha besleyici. Balık fiyatları uçuk değil. Her keseye uygun balık var. Günlük gelen balıklar var. 15-20 liraya balık var. Kış mevsimi olduğu için genelde ilgi hamsi, istavrite.

Bu dönemde Karadeniz balıklarına ilgi artıyor. Vatandaşlar balığı bol yiyecekler. Böylece hastalıklardan da korunmuş olurlar.

Ahmet Döver
Ahmet Döver