Avokado hasadı erken bitti

Alanya Avokado Üreticileri Birliği Başkanı Hilmi Sevilgen, geçtiğimiz yıl hava şartlarının uygun olmasından dolayı bu sene avokado hasadının biraz erken bittiğini söyledi.

Havadis.web.tr’ye konuşan Hilmi Sevilgen, “Avokadoların bugünlerde fiyatı yükselmeye başladı. Şu an halde 3-3,5 liraya satılıyor. Geçtiğimiz yıl hava şartlarının uygun olmasından dolayı bu sene hasat biraz erken bitti.

Normalde Fuerte cinsi dediğimiz cinsin üçüncü aya kadar devam etmesi gerekirdi. Zannederim şubat ayı içerisinde bitecektir. Bundan sonraki günlerde de Pinkerton dediğimiz cinsin dönemi başlayacak.

Üreticilerimiz bu sene hem üretimden hem fiyatlardan memnun. İnşallah tüketiciler de memnundur. Şu an avokadonun tanesinin büyüklüğüne küçüklüğüne göre 3-3,5 lira arasında satışı devam ediyor” dedi.

“İHRACATA BİRAZ ARA VERDİK”
Avokado ihracatıyla ilgili de açıklamalarda bulunan Sevilgen, “Avokado Pakistan’a gitmedi. İstediler ama biz yeterli ürünü vermedik. Şu an zaten yurt içine ancak yetiyor. Biraz da hasat sonu geldiğinden dolayı yetersiz miktarda ürünümüz var. İhracat işi şu an bitti. Biraz ara verdik” diye konuştu.

“HASAT DÖNEMİ GELMEYEN ÜRÜNÜ TOPLAMAYIN”
Üreticilere de seslenen Sevilgen, “Hasat dönemlerinde dikkat etsinler. Hasat dönemi gelmeyen değişik cinsteki ürünleri hasat yapmayacaklar. Bunlar bize mutlaka eksi olarak dönecektir.

Onun için hasat dönemi gelmeyen ürünleri kesinlikle toplamayacağız. Biraz da hasadı yaparken berelemesinler. Tanelerine dikkat etsinler. Düzgün bir şekilde toplasınlar.

Yere düşürmeden toplamaya gayret göstersinler. Yere düşen ürün mutlaka bereleniyor. Berelendiği zaman da gittiği yerde bize sorun olarak geri geliyor” ifadelerini kullandı.