AGC Başkanı Gaye Coşkun’a çifte ziyaret

Alanya ve Çevresi Esnaf Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Akkaya ile Alanya Avokado Üreticileri Birliği Başkanı Hilmi Sevilgen ve yönetim kurulu üyeleri Alanya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Gaye Coşkun'a hayırlı olsun ziyaretinde bulundular.

Alanya ve Çevresi Esnaf Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Akkaya ile Alanya Avokado Üreticileri Birliği Başkanı Hilmi Sevilgen ve yönetim kurulu üyeleri Alanya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Gaye Coşkun’a hayırlı olsun ziyaretinde bulundular.

AGC Center’daki ziyarette Başkan Gaye Coşkun’a yönetim kurulu üyesi Ali Doğan da eşlik etti.  Avakado başta olmak üzere Alanya tarımı ile ilgili konuların konuşulduğu ziyarette Birlik Başkanı Hilmi Sevilgen,  Alanya avokadosu hakkında bilgiler verdi. 

Sevilgen,  “Bizim Alanya avokadosu olarak coğrafi işaretini almış olduğumuz avokadonun lezzet oranı çok yüksek. İhracat için daha dayanıklı. Alanya’da şu anda üretimi yapılan çeşidin yüzde 70’i Alanya avokadosu dediğimiz Fuerte çeşidi.

En fazla bu cins tercih ediliyor. İri,  lezzetli, yağ ve mineral oranlarının daha yüksek olması tercih sebebi.  Avokado üretimi her geçen yıl artıyor. 2015-2016 yıllarında 6-7 milyon adet üretilen ürün vardı.  2017 yılında 14-15 milyon adet üretimimiz vardı. 

Bu yılki hedefimiz 40 milyon civarında ürün elde etmek. Üretim kısmında üreticilerin çok sıkıntısı yok. Diğer sebze meyvelere göre maliyeti daha düşük. Ağaç dikilince 3 yıl bekliyoruz.

Dördüncü yılda hasada başlıyoruz. En önemli sıkıntımız da hırsızlık olayları. Hırsızlıkla ilgili daha çözüm yok. Gelir açısından taneyle satıldığı için bire dört veriyor.

Tüketim kısmında tüketicilerin mineralleri,  vitaminleri bakımından çok zengin bir meyve. Satış kısmında fire kaybı olmuyor. Tane ile satılıyor. İhracata başladık. Geçen yıl Almanya,  Ukrayna’ya gönderdik.

Bu sene Rusya’ya gönderdik. Rusya’ya hala gönderiyoruz. Geçtiğimiz günlerde Romanya’ya gönderdik. Bir hafta önce hiç göndermediğimiz Pakistan ve Özbekistan’dan istediler” dedi.

Gaye Coşkun, Ali Akkaya, Fatma Akkaya
Gaye Coşkun, Ali Akkaya, Fatma Akkaya.