Gaye Coşkun: Kardeş cemiyetler artacak

Alanya'ya gelen Rusya Devlet Televizyonu Rusya 24 yetkililerinin Alanya Gazeteciler Cemiyeti’ni (AGC) ziyaretleri sırasında başlayan kardeşlik görüşmesine Rusya'dan olumlu yanıt geldi.

Alanya’ya gelen Rusya Devlet Televizyonu Rusya 24 yetkililerinin Alanya Gazeteciler Cemiyeti’ni (AGC) ziyaretleri sırasında başlayan kardeşlik görüşmesine Rusya’dan olumlu yanıt geldi.

Rusya Devlet Televizyonu Rusya 24’ün muhabiri Anastasia Yefimova, Bağımsız Alanya Belediye Başkan Adayı Anastasia Çetinkaya ile röportaj yapmak üzere geldiği Alanya’da AGC’yi de ziyaret etti. Rus gazeteciler, Çetinkaya ile röportajın ardından AGC Başkanı Gaye Coşkun ile de sohbet etti.

Rusya ve Türkiye’de medyanın çalışma koşulları, Alanya ve turizm üzerine gerçekleşen sohbette gazeteciler arasında kardeşlik sağlanması da konuşuldu. Rusya Gazeteciler Federasyonu üyesi Anastasia Yefimova, kardeşlik anlaşmasına aracılık etmek ve iki ülke gazetecileri arasında iş birliğinden memnuniyet duyacaklarını söyledi.

İş birliğine kardeş cemiyet teklifiyle destek veren Coşkun, “AGC olarak Rusya Gazeteciler Federasyonu ile kardeş cemiyet olmak istiyoruz. Bu iş birliğinin Alanya tanıtımına da büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum” dedi.

AGC’de gerçekleşen görüşmenin ardından, Anastasia Çetinkaya’nın rehberliğinde Rus Gazeteciler Federasyonu Genel Sekreteri ile de görüşme yapıldı.

AGC tarafından yazılan mektup Rusya Gazeteciler Federasyonu‘na gönderildi. Kardeşlik anlaşmasına ilişkin ilk resmi görüşme 14 Ocak 2019 tarihinde federasyon toplantısında yapıldı.

Rus gazetecilerin toplantısında AGC ile kardeş olma yönünde görüşmelerin başlatılmasına karar verildiği bilgisi elektronik posta yoluyla iletildi. AGC’nin mektubuna yanıt veren Rus gazeteciler karşılıklı görüşme yapmak istediklerini bildirdiler.

BAŞKAN COŞKUN’DAN MÜJDE

AGC Başkanı Gaye Coşkun, AGC’nin üçüncü kardeşlik anlaşmasının Rusya ile yapılacak olmasından büyük memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Coşkun kardeş cemiyetlerin artacağının müjdesini verdi. Aynı zamanda AGC üyesi de olan Alanya Bağımsız Belediye Başkan Adayı Anastasia Petrova Çetinkaya aracılığıyla bir çok ülke ile temasa geçildiğini ifade eden Coşkun, “Kardeş cemiyet çalışmalarına Rusya ile başladık.

En kısa zamanda, Norveç, Finlandiya, Almanya, Amerika, Kanada, Çin, Japonya ve birçok Avrupa ile İskandinav ülkesi ile kardeşlik anlaşmaları için resmi görüşmelere başlayacağız” dedi.