Belediye yeni dönemin ilk meclis toplantısını yaptı

Alanya Belediye Meclisi, yeni dönemin ilk toplantısını yaptı. Vatandaşın belediyedeki işinin kolaylaştırılması talimatını veren ve izinsiz, kaçak yapılara asla taviz vermeyeceğini vurgulayan Belediye Başkanı Osman Tarık Özçelik, “Halkımız bizden hizmet bekliyor. Uyumlu ve başarılı bir 5 yıl geçirmeyi umuyorum” dedi.

31 Mart Yerel Seçimlerinin ardından Alanya Belediye Meclisi, Nisan ayı olağan toplantısını yaptı. Meclis Toplantı Salonunda Belediye Başkanı Osman Tarık Özçelik Başkanlığında saat 10.30’da gerçekleştirilen toplantı, saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. En genç Meclis Üyeleri Asrın Ateşoğlu ile İrem Yunusoğlu Meclis Katibi olarak yer aldı. CHP’li Meclis Üyesi Abdurrahman Açıķalın yurt dışında olduğundan dolayı toplantıya katılamadı.

KAÇAK YAPILARA GEÇİT YOK

Toplantının açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Osman Tarık Özçelik, yorucu bir seçim sürecinin geride kaldığını belirterek, “Halkımız artık bizden hizmet bekliyor. Hizmet için de bu Meclis’e yetki verildi. Birlikte uyumlu ve başarılı bir 5 yıl geçirme temennimi en başından söylüyorum. Sürekli söylediğim bir şey vardı. Nasip olursa bunu başaracağız. Belediyede işi olan vatandaşlarımızın işlerinin makul sürede bittiğini göreceğiz. Bunun için altyapımız olduğunu düşünüyorum. Kaliteli, turizmde en üst liglere oynayan bir Alanya oluşturmak ve çağdaş bir kent olma hedefimizi en başından itibaren belirtmiştik. Bunun için imardan, inşaattan, belediyenin iç işleyişinden tutun da her şeyin tıkır tıkır işlediği bir sistem olmalıdır. Planlı bir şekilde şehrimizi şekillendirmeliyiz. Hep beraber kaçak, ruhsatsız yapılara, ben yaptım oldu şeklinde uygulamalara kesinlikle izin vermemeyi kendime vazife edindiğim gibi sizlerin de vazife edinmesi için burada bu sözü açtım. Tertip, düzen ve disiplin içerisinde Alanya’yı yönetmek istiyorum. Bunu hepiniz de istiyorsunuz. Babamın oğlu olsa kaçağa izin vermeyeceğimi söylemek istiyorum. Doğrudur, eğridir, geçmişte bu tür uygulamalara, tatilin uzun olduğu dönemde hızlıca yapılmaya çalışılmıştır ama buna izin vermeyeceğimi söylemek istiyorum” diye konuştu.

KARDEŞLİK KAZANDI

Seçimde kardeşliğin kazandığını kaydeden Başkan Özçelik şöyle konuştu, “Ufak tefek nahoşluklar olsa seviyeli bir seçim süreci yaşadık. Hepimiz burada birbirimizin yüzüne gülebiliyoruz. Şehrimizde vatanımızın bölünmez bütünlüğüne, bayrağımıza ve Ata’mıza sahip çıkacak gençler ve çocuklar yetiştireceğiz. Şehrimizden bunu başlatarak, bütün Türkiye sathına yayacağız. Sizlerin de vatan, Alanya sevdası konusunda farkınız olmadığına inanıyorum. Bunu hep beraber başaracağız.” Başkan Özçelik daha sonra Parti Grup Sözcülerine söz hakkı verdi.CHP Grup Sözcüsü Haydar Uyar, bu dönem Meclis’in daha genç bir kadroyla oluştuğunu söyledi ve bu durumun umut verici olduğunu belirtti. MHP Grup Sözcüsü Hüseyin Güney ise, yeni dönemin hayırlı olmasını temennisinde bulunarak, Özçelik’i tebrik etti. AK Parti Grup Sözcüsü Alaaddin Işık da milletin teveccühüyle seçilen Özçelik’i ve Meclis Üyelerini tebrik ettiğini söyledi. İyi Parti Grup Sözcüsü Serdar Sönmez de zorlu bir seçim maratonu geçirildiğini ve Alanya’nın faydasına olan her konuda destek vereceklerini kaydetti. Meclis’e dilekçe sunan MHP’li Üyeler Alaaddin Işık, Alper Birer, Kenan Ersoy ve Muammer Özbudak, Ak Parti Meclis Üyesi olarak devam edeceklerini bildirdiler.

“BİR ALANYAMIZ VAR” LOGOSU RESMİ YAZIŞMALARDAN KALDIRILDI”

“Bir Alanyamız Var” logosu Belediye resmi yazışmalarından oy çokluğuyla kaldırıldı.2023 yılı faaliyet raporu müzakere edilirken yasal mevzuat gereği Başkan Özçelik, yerini Meclis 2. Başkan Vekili Murat Levent Koçak’a bıraktı. Faaliyet raporu, MHP ve Ak Parti Grubunun oylarıyla kabul edildi. Faaliyet Raporu için CHP Grubu ve İyi Parti Grubu çekimser kaldı.

MECLİS BAŞKAN VEKİLLERİ

Meclis oturumunda daha sonra Meclis Başkan Vekilleri seçildi. 1. Başkan Vekili Abdurrahman Açıkalın, 2. Başkan Vekili Murat Levent Koçak oldu. Divan Katipliği Asil Üyeliğine İrem Yunusoğlu ile Asrın Ateşoğlu seçildi. Yedek üyeler de Ufuk Aras Solmaz ile Engin Alataş oldu.

ENCÜMEN ÜYELERİ

Encümen Üyeleri de Haydar Uyar, Ahmet Top ve Sadık Dizdaroğlu olarak belirlendi.

KOMİSYONLAR SEÇİLDİ

Belediye Denetim Komisyonu

Faruk Konukçu

Engin Alataş

Utkan Hasan Eminoğlu

Ali Kamburoğlu Alper Birer

Plan ve Bütçe Komisyonunu

Nazmi Zavlak

Engin Alataş

Ayhan Baysal

Alper Birer

Abdullah Sönmez

İmar ve Bayındırlık Komisyonu

Mahmut Köse

Hasan Can Kamburoğlu

Hasan Servet Ünlü

Ayşe Yakar Anılgan

Serdar Sönmez

Sosyal Yardım Değerlendirme Komisyonu

Halime Ceylan

Ali Taşlı

Ufuk Aras Solmaz

Velittin Yenialp

Muammer Özbudak

ALKENT Kentsel Dönüşüm AŞ Yönetim Kurulu

Mahmut Köse Hasan Can Kamburoğlu

Hasan Servet Ünlü (Belediye Temsilcisi)

Kent Estetik Komisyonu

Abdurrahman Açıķalın

Ufuk Aras Solmaz

Nazmi Zavlak

Ayşe Yakar Anılgan

Alaaddin Işık

Kentsel Dönüşüm Komisyonu

Mahmut Köse

Hasan Can Kamburoğlu

Hasan Servet Ünlü

Ayşe Yakar Anılgan

Abdullah Sönmez

Alanya Vergi Dairesi Borçlu Mükellefleri Gayrimenkul Satış Komisyonu

İrem Yunusoğlu (Asil)

Ayhan Baysal (Yedek)

Düzenleyen Kentler Birliği

Ayhan Doğru

Ali Taşlı

Murat Levent Koçak (Yedek)

Sadık Dizdaroğlu (Yedek)

Akdeniz Belediyeler Birliği

Utkan Hasan Eminoğlu

Hasan Can Kamburoğlu

Abdurrahman Açıķalın

Nazmi Zavlak

Ufuk Aras Solmaz (Yedek)

Şahin Ararat (Yedek)

Meydan, Cadde, Sokak, Park, Tesis vb Ad Verme Komisyonu

Hüseyin Kaya

Ahmet Top

Ali Yardım

Kayhan Balta

Muammer Özbudak

Numarataj Komisyonu

Hüseyin Kaya

Ahmet Top

Ali Yardım

Kayhan Balta

Muammer Özbudak

Kültür ve Turizm Komisyonu

Abdurrahman Açıķalın

Ayhan Doğru

Asrın Ateşoğlu

Alaaddin Işık

Ali Kamburoğlu

Tarım ve Hayvancılık Komisyonu

Şahin Ararat

Mustafa Eroğlu

Halil Durusoy

Hüseyin Güney

Kenan Ersoy

Esnaf ve Ticaret Komisyonu

Mustafa Eroğlu

Faruk Konukçu

Ayhan Doğru

Abdullah Öztürk

Velittin Yenialp

Tarihi Kentler Birliği

Murat Levent Koçak

Hüseyin Kaya (Yedek)

Enerji Kentleri Birliği

Halil Durusoy

Hasan Servet Ünlü (Yedek)