Cuma Hutbe’sinde yangın vurgusu

Diyanet İşleri Başkanlığınca her hafta özenle hazırlanarak ülke genelindeki 90 bini aşkın camide irad edilen cuma hutbelerinde dini ve toplumsal hayata katkı sağlayacak konular gündeme taşınmaya devam ediyor.

Diyanet İşleri Başkanlığınca bu hafta hazırlanan ve Alanya genelindeki tüm camilerde okunan hutbede, son günlerde ülkemizde ve ilçemizde meydana gelen yangınlara karşı tedbirli ve dikkatli olmak amacıyla bilgilendirme yapıldı.
Hutbede şu ifadelere yer verildi:

“Son zamanlarda sık sık orman yangını haberleri alıyoruz. Bu yangınlarla ciğerlerimiz dağlanıyor. Ormanlarla birlikte nice canlılar yok oluyor. Ormanlık alanlarda piknik amacıyla bile olsa ateş yakmayalım. Yangına sebebiyet verecek atıkları ormanlarda bırakmayalım. Ormanlarımıza kasteden kötü niyetli kişilere karşı uyanık olalım. Yangın ve afetler konusunda yetkililerin uyarılarını dikkate alalım. Onların işlerini kolaylaştıralım. Allah Resûlü (s.a.s)’in “Kıyamet kopuyor olsa dahi elinizdeki fidanı yere dikin.” emrine uyarak, yanan ormanlarımızın yerine yenilerini yetiştirelim. Unutmayalım ki ormanlarımız ve çevremiz bize emanettir. Emanete sahip çıkmak ise hepimizin ortak görevidir. Yüce Rabbim ülkemizi ve milletimizi her türlü afet ve felaketten muhafaza eylesin.”