Alanya’da bir ilk

Sağlık Bakanlığı’nın bünyesinde Antalya il Sağlık Müdürlüğü’nün koordinatörlüğünde Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından sağlık çalışanlarına yönelik “Yeni doğan Canlandırma Programı (NRP)” eğitimi düzenlendi. 3 gün süren “Uygulayıcı Eğitime” katılan toplam 26 sağlık çalışanına düzenlenen törenle sertifikaları taktim edildi.


Sağlık Bakanlığının temel öncelikleri arasında yer alan sağlıkta dönüşüm projesi kapsamında doğumda gelişebilecek yenidoğan mortalitesini ve asfiksinin yol açacağı sekelleri en aza indirebilme konusunda Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde sağlık çalışanlarına Yenidoğan Canlandırma Programı (NRP) Eğitimi verildi. Antalya bölgesinde ilçede ilk kez gerçekleştirilen ve 3 gün süren eğitime çevre ilçelerde, özel hastanede hizmet veren sağlık çalışanları da katıldı.

26 KATILIMCI SERTİFİKASINI ALDI
Eğitim programında NRP eğitimcileri tarafından, yenidoğana yapılan müdahalelerde güncel yaklaşımlar ve uygulamalar aktarıldı. Katılımcılara teorik eğitimin yanı sıra maket üzerinde uygulama da yaptırıldı. Yürütülen programlar ve çalışmalarla temel resusitasyon uygulamalarının yerleştirilmesi için bu konuda standart uygulama yapacak, eğitim almış sağlık personelinin yetiştirilmesiyle önlenebilir ölüm nedenlerinden olan asfiksiye bağlı mortalite ve morbiditede gelişmiş ülke değerlerine ulaşılması hedefleniyor. Üç gün süren kursta 26 katılımcı düzenlenen törenle sertifikalarını aldı.