Otobüste para devri bitiyor

Alanya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Gaye Coşkun ve yönetim kurulu üyeleri, bir süre önce yapılan seçimle göreve başlayan Alanya Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Tefik Yılmaz ve yönetimine hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Ziyarette ulaşım sektörünün sorunları ve kooperatifin hedefleri konuşuldu.

Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı ve Alanya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Gaye Coşkun ile AGC Yönetim Kurulu Üyeleri Ali Doğan, Alper Kutay, Özgür Yılmaz, Barış Başar, Mustafa Kurt ve Hamdi Acet, Alanya Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi’nin yeni yönetim kurulu ile kooperatif binasında bir araya geldi. AGC Başkanı Coşkun, Başkan Tefik Yılmaz’a hayırlı olsun dileklerini iletti. Kooperatif Başkanı Yılmaz ziyaretten duydukları memnuniyeti iletti ve AGC yönetimine çalışmaları ve şehir içi ulaşım sektörünün sorunları hakkında bilgi verdi.
OTOBÜSTE PARA DEVRİ BİTECEK
Alanya Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi üyesi 92 otobüsün 24 saat kamera ile izlendiğini, sefer seyirleri sırasında kamera kayıtlarının yapıldığını belirten Başkan Yılmaz, gazetecilere araç takip sisteminin bulunduğu kamera odasını da gösterdi. Başkan Yılmaz ‘Yılsonundan itibaren şehir içi ulaşımda para geçmeyecek. Kredi kartı ya da kent kart kullanılacak. Vatandaşlarımız şimdiden bu hususta hazırlıklı olsunlar.’ dedi.
UKRAYNALILARI ÜCRETSİZ TAŞIDIK
Alanya Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Tefik Yılmaz, son zamlardan ulaşım sektörünün önemli ölçüde etkilendiğini belirterek ücretsiz taşımada sıkıntılar olduğuna değindi. 65 yaş üstü ücretsiz yolcuların yükünü sektörün taşıdığını kaydeden kooperatif yöneticileri rakamlara dikkat çektiler. Alanya’da 6 ayda 453 biz 55 kişinin ücretsiz taşındığı, bunun maddi karşılığının 4 milyon 621 bin lira olduğunu ifade eden kooperatif yöneticileri ‘Devletten 1 otobüsün taşıma başına aldığı katkı 9 bin lira. Oysa 1 otobüse bunun maliyeti 50 bin 230 lira. Yani 41 bin 230 TL otobüsçüden çıkıyor’ dediler. Son zamanlarda yabancı yolcularda yaşanan bir başka soruna dikkat çeken Yılmaz şunları söyledi: ‘Ukraynalılar otobüse binip kart okutuyor. Kredi kartı önce onay veriyor, sonra işlemi iptal ediyor. Yolcu araç içine girmiş oluyor ve biz parasını alamıyoruz. Böylece Ukraynalıları da ücretsiz taşımış oluyoruz. Taşıdığımız yükün paylaşılmasını, özellikle 65 yaş üstü ücretsiz taşımaya düzenleme getirilmesini istiyoruz. Bu yolcularımızdan günde 50 kez otobüse binip kart okutan oldu. Mahmutlardan Alanya’ya ekmek almaya gelenler var. Ücretsiz taşıma düzenlenmeli.’