Belediye ödüle layık görüldü

Alanya Belediyesi ev sahipliğinde TÜRÇEV koordinasyonunda gerçekleştirilen 2023 Yılı Ulusal Mavi Bayrak Ödül Töreni, bu yıl Alanya’da gerçekleşti. Alanya Belediyesi, “Ulusal Mavi Bayrak Çevre Eğitim Etkinlikleri” ödülüne layık görüldü.

Alanya Belediyesi, Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) işbirliğinde turizmde cazibeyi artırmak ve doğayı korumak adına sürdürdüğü Mavi Bayrak çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Bu kapsamda yürütülen çalışmalar neticesinde bugüne kadar Alanya’da 85 tesis Mavi Bayrak sahibi olurken, Alanya Belediyesi de her yıl ödül havuzuna bir yenisini ekliyor. Daha önce “En İyi Çevre Eğitim ve Bilinçlendirme” ve “Mavi Bayraklı Engelsiz Halk Plajı” gibi ödüller alan Alanya Belediyesi bu yıl da “Ulusal Mavi Bayrak Çevre Eğitim Etkinlikleri” ödülüne layık görüldü.

ALANYA BELEDİYESİ ÖDÜL TÖRENİNE EV SAHİPLİĞİ YAPTI

2023 yılı Ulusal Mavi Bayrak Ödülleri de bu yıl Alanya Belediyesi’nin ev sahipliğinde Alanya Belediyesi Engelsiz Halk Plajı’nda gerçekleşti. Ödül törenine Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, TÜRÇEV Başkanı ve Turizm eski Bakanı Doç. Dr. Abdulkadir Ateş, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Kültür ve Turizm, Sağlık, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği, Tarım ve Orman, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlıkları temsilcileri, Sahil Güvenlik Komutanlığı, IMEAK Deniz Ticaret Odası, Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu, Deniz Turizmi Birliği, Mavi Bayrak Ulusal Jüri üyeleri ile Mavi Bayrağı taşıyan Alanya’daki tesis yöneticileri, ilçe kaymakamları, belediye başkanları ve yöneticileri katıldı.

YEREL SORUMLU OLARAK 3. KEZ EN İYİ ÇEVRE EĞİTİM VE BİLİNÇLENDİRME ETKİNLİKLERİ ÖDÜLÜ

Alanya Belediyesi’nin yerel sorumlu olarak yürüttüğü çevre eğitim etkinlikleri; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü, Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Selçuk Üniversitesi Turizm Fakültesi ve Doğa Koruma Merkezi temsilcilerinden oluşan jüri tarafından 3. kez ödüle layık görüldü. Ulusal ölçekte Mavi Bayraklı Engelsiz Halk Plajı adıyla ödül alan ilk plaj olma özelliğine sahip olan Alanya Belediyesi Engelsiz Halk Plajı’nda gerçekleştirilen 2023 Ulusal Mavi Bayrak ödül töreni, engelli çocukların mavi bayrağı göndere çekilmesi, Engelsiz Yaşam Merkezi öğrencisi Mustafa Can Karadede’nin piyano resitali, su sporları gösterileri, mavi bayraklı yatların demir atması ve milli sporcu Furkan Yılmaz’ın Flyboard şovu ile başladı.

“ALANYA 85 NOKTADA MAVİ BAYRAK SAHİBİ”

Ödül töreninde konuşan Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, “Antalya’mız ve Alanya’mız en çok mavi bayraklı plaj ve tesislerin olduğu turizm destinasyonudur. Turizmde markalaşmak ve sürdürülebilirlik sağlayabilmek için çevre ve denizlerimizin temizliği konusu hassas ve çok önemsememiz gereken bir konudur. Bu yıl yerel sorumlusu olduğumuz 74 tesis plajı, 7 adet halk plajı, 3 turizm teknesi ve 1 marina ile mavi bayrak çevre programı çalışmalarımıza devam ediyoruz. Sezon boyunca Mavi Bayraklı plaj temsilcilerimizle her yıl olduğu gibi çevre eğitim ve bilinçlendirme etkinlikleri düzenlemekteyiz. Alanya Belediyesi olarak yaz sezonu boyunca plajların ve çevre sağlığının korunması adına çalışmalarımıza sürdürebilirlik ilkesi kapsamında devam ediyoruz” dedi.

“SÜRDÜRÜLEBİLİR OLANIN PEŞİNDEYİZ”

 “Alanya Belediyesi Engelsiz Halk Plajımız, Ulusal Ölçekte Mavi Bayraklı Engelsiz Halk Plajı adıyla ödül alan ilk plaj olma özelliğine sahiptir. Bu yıl 3. kez bu plajımıza ödül almanın haklı gururunu yaşıyoruz” diyen Başkan Yücel, “Bir şehrin sürdürülebilirlik kavramı öncellikle ‘çevre’ ana başlığında değerlendirilmelidir. Bu bilinçle yürüttüğümüz çevre çalışmalarında önceliğimizi bilinçlendirme aktivitelerine verdik. Bu minvalde Mavi Bayrak kapsamında yürüttüğümüz tüm proje ve uygulamalı etkinliklerde her kesimden, her yaş grubundan insanımızla bir araya geldik. Bu çalışmalar sırasında pozitif ayrımcılık yaparak çocuklarımız ile yaptığımız etkinliklere ağırlık verdik. Geçtiğimiz yıl hayata geçirdiğimiz projemiz olan ‘Doğaya Sihirli Dokunuşlar Projesi’ ile Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı tarafından ‘Uluslararası Ölçekte Çevre Eğitim ve Bilinçlendirme Etkinlikleri Ödülü’ne layık görüldük. Bu özellikle çocuklarımız ile gerçekleştirdiğimiz kıymetli çalışmalarının önemini bir kez daha ön plana çıkardı” diye konuştu.

“GES İLE HEM ÇEVREYİ KORUDUK HEM DE 40 MİLYON TL GELİR ELDE ETTİK”

Alanya Belediyesi olarak yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını esas alan dev yatırımlar gerçekleştirdiklerini söyleyen Başkan Yücel, “Alanya Belediyesi Güneş Enerjisi Santrallerini Temmuz 2017’de hayata geçirdik. Tesisimiz, Türkiye’nin mevcutta kamu kurumları tarafından yapılan en yüksek güce sahip tesis olma özelliğini taşımakta. 6 yıldır işletmesini yürüttüğümüz projede toplam üretim miktarı 32.187.870,59 kWh olarak kayıt altına alınmıştır. Bu süre zarfında Alanya Belediyesi toplam elde ettiği gelir olarak 39 milyon 958 bin 492 lira 12 kuruş olmuştur. Gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir çevre bırakmak için Alanya Belediyesi olarak çevre çalışmalarımız, proje ve uygulamalarımız meyvesini vererek birçok ödüle layık görülüyor. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan beyefendinin eşi Sayın Emine Erdoğan hanımefendinin proje mimarlığında başlatılan “Sıfır Atık Projesi” kapsamında Alanya Belediyesi olarak, “Ambalaj Atıkların Toplanması Alanında En İyi Hizmet Veren Belediye” ödülüne layık görülerek bu hususta da ödül alan 6 belediyeden biriyiz. “Mavi Bayrak Programı” çalışmaları kapsamında yürütmekte olduğumuz çevreci çalışmalarımızın bu güzel ödül ile taçlandırıldığı ‘Ulusal Mavi Bayrak Ödül Töreni’ne ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz. Tüm paydaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

TÜRÇEV BAŞKANI ATEŞ: “BAŞKANIMIZ ÇEVRE KONUSUNDA ÇOK DUYARLI”

TÜRÇEV Başkanı Abdülkadir Ateş de, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’in çevre konusunda oldukça duyarlı projeler üretip hayata geçirdiğini söyledi. Ateş, “Belediye Başkanlarımızın hepsi çevreye çok duyarlı, Başkan Adem Murat Yücel de bu konuda çok çalışıyor, dünyaya örnek oluyorlar. Biz de Türkiye turizminin dünya ile rekabet edebilmesi için bu vakfı kurduk. Mücadele için bu tarz işaretlere ihtiyaç vardır. Biz de bu vakıf ile turizmin gelişimine katkı sağladık. Bu vakıf tamamen gönüllük esasına göre kuruldu öyle de devam ediyor. Bu Mavi Bayrak etiketi elliden fazla ülkede uygulanıyor ve herkes bunun geçerliliğini bildiği için tercihlerini ona göre yapıyor. Antalya Mavi Bayrak konusunda dünya şampiyonu. İlçeler arasında da Alanya şampiyon. Adem Başkan’ımıza çok teşekkür ediyoruz bu konuda” ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından program son buldu.