‘Çalışanın alın teri kurumasın’

MÜSİAD Alanya Şube Başkanı Mustafa Durusoy, “2023’ün ara zammında uygulanacak olan 11 bin 402 TL’lik yeni asgari ücret hem işverenimize hem de çalışanlarımıza hayırlı olsun. Çalışanımızın alın teri ve emeklerinin enflasyonun altında ezdirilmemesinden memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Yeni ekonomi yönetimince alınacak tedbirlerin etkisiyle, orta ve uzun vadede enflasyon hedefine kontrollü olarak yaklaşacağımıza inancının tam olduğunu söyleyen MÜSİAD Alanya Şube Başkanı Mustafa Durusoy, “Yeni Bakanlar Kurulunun reel sektöre ve piyasalara güven vermiş olmasının da fiyat istikrarına beklentiler kanalı üzerinden olumlu katkı yapacağını düşünüyoruz. Bununla birlikte; ücret artışlarının işverene getireceği ilave yüklerin hafifletilmesi adına, mevcut destek ve teşviklerin artırılması elzemdir. Bu kapsamda 400 TL’lik asgari ücret desteğinin 500 TL’ye çıkarılmış olması, işverenlerimiz adına oldukça sevindirici bir gelişme olmuştur” diye konuştu.

Asgari ücretli çalışanlar için ilave pozitif ayrıcalık sağlanmasının imalata yönelik istihdam ve üretim kapasitesinin artırılması adına önemli bir adım olacağına dikkat çeken Durusoy “Bölgesel farklılıkları yansıtma noktasında yetersiz kalan mevcut asgari ücret uygulamasına alternatif olarak bölgesel asgari ücret uygulaması fikrinin mutlaka değerlendirilmesi gerektiğini yineliyoruz.”